Basın Açıklamaları

16 Mart’ı unutmadık!

Gericiliği ve faşizmi yeneceğiz!

16 Mart’ı unutmadık!

Bundan tam 40 yıl önce aydınlık bir geleceğin kavgasını sürdüren İstanbul Üniversitesi öğrencilerine faşist çetelerce düzenlenen bir katliam yaşanmıştı. 16 Mart günü, Zülküf İsot isimli ülkücü bir genç “kahrolsun komünistler” diyerek okul çıkışında öğrencilerin üzerlerine bomba attı. Patlama sonucu 7 devrimci öğrenci yaşamını yitirdi. 

Kendi varlığını katliamlar, darbeler, baskıcı yöntemler ile devam ettirmeye çalışan sermaye düzeni, devrimci gençleri öldürürken gericiliğin önünü açmış, faşist çetelerin üniversitelere yerleşmesine destekte bulunmuştu.

Bilinmelidir ki bu katliamın arkasındaki güçler dün olduğu gibi bugün de işbaşındadırlar.  Üniversiteler neredeyse tarikat yurtlarına çevrilmek istenmekte, akademiye yandaşlar alınmakta, bu gidişe hayır diyen akademisyenler işinden edilmektedir. Üniversitelerin karanlığa teslim edilmesine karşı duran öğrencilere ise hukuksuzluk ve baskı cabası.

Fakat biliyoruz ki bugün iktidarda bulunan gelenek ile 16 Mart katliamını gerçekleştiren zihniyet ortaktır. Aydınlanma düşmanı, emperyalizm uşağı, gerici ve işbirlikçidir.

Bu ülkenin komünist gençleri olarak 16 Mart katliamını unutmadığımızı ve emperyalizme, gericiliğe ve faşizme karşı mücadelemizi büyüteceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz!

 Gericiliği ve faşizmi yeneceğiz!

Sosyalist Türkiye’yi kuracağız!

 

TKH Gençliği

14 Mart 2018

To Top