Basın Açıklamaları

CHP de AKP gibi halka açlık sınırında yaşamayı vaat ediyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “CHP iktidar olduğunda zenginden alacağız, fakire vereceğiz. Söz veriyoruz, asgari ücret bin 500 TL olacak” dedi.

1500 TL asgari ücret vaadi zenginden alıp fakire vermez, ancak fakirden almaya ve zengine vermeye devam eder. Çünkü CHP’nin, sömürü düzeni olan fakirden alıp zengine vermenin adı olan kapitalist sistemle bir derdi yoktur. Dolayısıyla CHP’nin, ülkemizdeki yağma ve talan ekonomisinin bir numaralı aktörü AKP’yi eleştirmesinin de sınırları vardır.

Önümüzdeki bir yıl içerisinde zaten 1540 lira gibi bir rakama ulaşacak olan asgari ücret vaadini 1500 lira olarak sunan CHP’nin neyi vadettiği de açıktır.

En fazla ülkemizdeki sömürü ekonomisinin devamını ve emekçilerin susturulması için düzeltmeler önerebilen CHP’nin bugün önerdiği ise 2015 seçimlerindeki vaadi olan 1500 liralık asgari ücrettir.

Ülkemizde açlık sınırının 1522 TL, yoksulluk sınırının 4959 TL olduğu bir dönemde asgari ücret konusunda bu öneriyi gündeme getirmek Kılıçdaroğlu’nun “zenginden alıp fakire vermek” söylemini yalanlamaktadır.

1500 liralık asgari ücret talebi ülkemizdeki kölelik düzenini ve açlık sistemini meşrulaştırmaktan başka bir işe yaramaz. İşte tam da bu yüzden CHP’nin asgari ücret önerisinin neye hizmet ettiği iyi görülmelidir.

Zenginden alıp fakire verilen sistemin adı sosyalizmdir. Sosyalizmde asgari ücret değil ücret eşitliği ve bunun karşılığında insanca bir yaşam vardır. Sömürüye son verilen bir düzende açlık ve yoksulluk sınırı gibi kavramlar tarih olacaktır.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

31 Ekim 2017

To Top