Basın Açıklamaları

Direnen Kamu emekçileri derhal serbest bırakılsın!

AKP iktidarının baskı, hukuksuzluk ve faşizan uygulamalarını OHAL ve KHK’ler yoluyla yürütme örneklerine bugün bir yenisi daha eklenmiştir.

Haksız ve hukuksuz bir biçimde ihraç edilen ve 51 haftadır İstanbul’da işlerine geri dönmek için direnişlerini sürdüren KESK’li kamu emekçileri, işe iade taleplerini daha güçlü duyurabilmek için bugün Ankara’da OHAL inceleme Komisyonu önünde basın açıklaması yapmak istemiş fakat yine hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmışlardır.

OHAL, KHK’ler, grev yasakları, gözaltı ve tutuklamaların, kurulmaya çalışılan korku rejiminin dayanak noktaları haline gelmiş olduğu bir kez daha görülmelidir. AKP iktidarı bunlar olmadan ilerleyememektedir. 

Sömürü düzeninin, gericiliğin ve işbirlikçiliğin karşısına dikilenleri “vatan hainliği”, “bozgunculuk”la yaftalayarak düşmanlaştıran ve hedef gösteren AKP iktidarı, yaratmaya çalıştığı korku rejiminin altında emekçilerin örgütlü mücadelesi sonucunda kalacaktır.

Öncelikle gözaltında tutulan tüm kamu emekçileri derhal serbest bırakılmalı, oyalama komisyonuna dönüşen OHAL inceleme komisyonu görevini yerine getirmelidir. Darbe girişimi ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı bilinen ve ilerici, sol kimlikleri üzerinden hukuksuzca işten çıkarılan kamu emekçilerinin işlerine iadesinin önü açılmalıdır!

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

05 Şubat 2018

 

 

 

 

To Top