Basın Açıklamaları

EGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK GÖZALTILAR KABUL EDİLEMEZ!

Ege Üniversitesi’nde 10 Ekim Ankara Katliamı anması için yemekhanede konuşma yapmaya çalışan üniversiteli arkadaşlarımız darp edilmiş, birçok öğrenci gözaltına alınmıştır. AKP’nin ilçe örgütü gibi çalışan rektörlük gerici-milliyetçi siyasi faaliyetleri palazlandırırken; rektörlüğün bundan 4 yıl önce 103 yurttaşımızın IŞİD’ci çeteler tarafından katledilmesine karşı sözünü söylemek isteyen gençliğe olan tavrının anlamı açıktır. Muhalif öğrencilere dönük müdahaleleriyle ”hesabı kabarık” olan Ege Üniversitesi bir kez daha gerçek yüzünü göstermiştir.

10 Ekim vesilesiyle görülmüştür ki; AKP ülkemizi karanlığa sürüklemeye devam ederken, üniversitelere dönük saldırılarını şiddetlendirmek istemektedir. Üniversiteli gençliğin tepkilerine şiddetle cevap vermektedir.

Bu baskı politikasının altında yatan ise, üniversitelerle memleket arasındaki bağın koparılmak istenmesidir. Memleket sorunlarını tartıştırmayan, Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamlarından birine dahi söz söylenmesini engellemek isteyen bu yaklaşımların ise üniversitelerde mücadelenin yükselmesine karsı duyulan korkudan beslendiği bilinmelidir.

Üniversiteli gençliği, memleketin sürüklendiği karanlığa karşı aydınlık bir ülkenin mücadelesine çağırıyoruz. Memlekete karşı sorumluluk ile mücadeleye davet ediyoruz.

Ege Üniversitesi öğrencilerine yönelik gözaltılar kabul edilemez.

AKP iktidarı ve onun üniversitelerdeki kolu rektörlüklerin gençliğe saldırısı son bulmalıdır.

TKH Gençliği / Ege Üniversitesi

10.10.2019

 

To Top