Basın Açıklamaları

Geçmişten bugüne ODTÜ ayakta!

ODTÜ’nün atanmış rektörü, 33 yıldır kampüsün dört bir yanında ve Devrim Stadyumu’nda gerçekleşen Bahar Şenlikleri’ni, “olanaksızlıklar” bahanesiyle ODTÜ’lülerle alay edercesine otopark alanında yapılmasını teklif etmiştir.

Çeşitli bahaneler ile öğrenci toplulukları üzerinde baskısını artıran, okul içinde düzenlenmesi planlanan etkinlikleri iptal eden, ODTÜ’nün bilimsel düşünce kültürüne var gücüyle saldıran rektörlük, AKP’nin ve sermayenin ise okul içindeki etkinliklerine her daim destek olmayı sürdürmektedir. Sermayenin türlü kariyer etkinliklerine ve Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelişi nedeniyle bir yıl öncesinden planlanan akademik takvimi dahi değiştirmeye imkân bulan rektörlük, okul içeresinde evrim konferanslarına ve bir ODTÜ geleneği haline gelmiş 33 yıldır gerçekleşen Bahar Şenlikleri’ne imkân yaratamama bahanesi ile ODTÜ’lülerin karşısına çıkmıştır.

Sermaye düzeni yıllardır işçi sınıfının ve devrimcilerin yan yana gelmesini “olanaksızlıklar” arkasına saklanarak engellemeye çalışmaktadır. Bugün ODTÜ’de yaşananlar da aynı içeriğe sahiptir. ODTÜ geleneğini bilen rektörlük ve siyasi iktidar, ülkenin içinden geçtiği ekonomik krizin, seçim sonuçlarına yönelik işletilen fiili sürecin Bahar Şenlikleri’ne damgasını vuracağını bilmektedir, korktukları budur.

Bundan dolayı ODTÜ geleneğini simgeleyen Devrim Stadyumu engellenmiştir. Rektörlük ise suçu devrimci, komünist öğrencilere atmaktadır. “Anlaşmamız marjinal sol grupların sürece girmesiyle bozuldu” diyen rektörlük süreci çarpıtmakta ve devrimcileri karalamaya çalışmaktadır.

Bu girişim ise dün tutmamıştır, bugün de tutmayacaktır!

TKH Gençliği olarak, atanmış rektörün ODTÜ’ye dönük saldırısına karşı, ODTÜ’lü öğrencileri boyun eğmemeye ve mücadele bayrağını yükseltmeye çağırıyoruz. ODTÜ AKP’nin ve sermayenin değil, öğrencilerindir.

TKH Gençliği
15 Nisan 2019

To Top