Basın Açıklamaları

İstanbul Kartal’da çöken bina hakkında açıklama: Düzeniniz çöksün!

Kartal’da bir binanın çökmesi ile enkaz altında kalan onlarca yurttaşımızın yaşadığı ülkemizin acı ve somut gerçeğinin en yalın halidir. Müteahhitlerin kâr hırsının, rant düzeninin ve imar yasalarında usulsüzlüklerin ortaya çıkardığı sonuç, evlerinin emekçilerin üzerine çökmesidir.

Deprem riski altında bulunan İstanbul’da yaşanan bu kaza, bir kez daha başta İstanbul olmak üzere kentlerimizin ve emekçilerin nasıl bir riskle burun burun yaşadığını göstermektedir. Kentsel dönüşüm adıyla aslında rantsal dönüşümü hayata geçiren zihniyetin bugün Kartal’da yaşanan acıda döktüğü gözyaşı, timsah gözyaşından başka bir şey değildir.

Kartal’da yaşanan, kaza olmanın ötesinde tam bir katliamdır. 3 katın kaçak olduğuna dönük, bizzat devlet görevlileri tarafından yapılan resmi açıklamalar ortada bulunan sorumluluğun ilanıdır. Çöken binanın ruhsatı, imarı, iskanı başta olmak üzere denetimlerini yapanlar ve izinlerini verenler, usulsüzlüklere göz yuman bu yağma ve rant düzeninin sahipleridir.

Bugün AKP iktidarı tarafından gündeme getirilen “imar barışı”nın, yaşanan bu acı karşısında popülist ve rant siyasetinin nelere yol açabileceği açık olarak görülmelidir.

Kartal’da çöken binanın altında kalan yurttaşlarımız, sadece çöken binanın değil rantın, göz yumulan imar usulsüzlüklerinin ve müteahhitlerin kâr hırsının altında kalmıştır.

Bu sömürü düzeni işçileri iş cinayetlerinde, bu yağma ve rant düzeni emekçileri evlerinde öldürüyor.

Sömürü, rant ve yağma düzeni değişmeden emekçilerin kurtuluşu mümkün değildir.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

Genel Merkez

 

To Top