Basın Açıklamaları

Saldırının azmettiricilerine bakılmalıdır!

Hakkari’de yaşamını yitiren asker Yener Kırıkçı’nın Ankara’daki cenaze töreni sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “organize edilmiş” provokatif saldırıyı kınıyoruz.

Yoksul halkın asker cenazelerini kişisel ve siyasi bekalarına malzeme yaparak istismar eden AKP-MHP ortaklığının, “beka sorunu” söylemi ile faşizm tohumları eken bu gerici faşist ittifakın emekçileri birbirine düşüren provokasyonları yargılanmalıdır.

MHP Genel Başkanı zatın “Bir siyasi partinin lideri nereye nasıl gideceğine kendisi araştırmalı” diyerek saldırıyı desteklerken adeta yeni provokasyonları çağırması bu provokasyonun azmettiricilerini göstermektedir.

Linç peşindeki güruha “Çubuk, yiğit insanların olduğu, şanlı tarihi olan bir yer. Sizler gerçekten son derece bilgili, görgülü, yetişmiş insanlarsınız. Sizin şanlı bir tarihiniz var. Şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz.” diye seslenen Milli Savunma Bakanı bu provokasyonun azmettiricilerini göstermektedir.

Ankara Valiliği’nin yaptığı açıklamada saldırıyı “üzücü bir protesto” olarak tanımlaması bu provokasyonun azmettiricilerini göstermektedir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçmiş dönem demeçleri ile bugün ortaya çıkan tablonun bir tesadüf olmadığı bilinmelidir.

Bu provokatif saldırı sonrasında emekçi halkımızın boğuştuğu hayat pahalılığı ve giderek derinleşen ekonomik sorunlara karşı faturanın bir kez daha patronlar yerine emekçilere ödetilme çabası ortadadır.

Bu çabaya karşı, emekçi halkımızı gerçek düşmanlarına karşı birleşmeye ve sermaye sınıfının bu kirli provokasyonlarına karşı durmaya çağırıyoruz.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

Merkez Komitesi

22 Nisan 2019

To Top