Basın Açıklamaları

TKH Gençliği: Gençliğe boyun eğdiremeyeceksiniz!

16 Mart Katliamı’nın 41. yılında gerici ve piyasacı AKP iktidarı, bir kez daha katliamı anmak isteyen öğrencilere saldırmıştır.

16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi’ne toplu giriş çıkış yapan devrimci öğrencilere yönelik gerçekleştirilen bombalı ve silahlı saldırı sonucu 7 öğrenci hayatını kaybetmiş, 41 öğrenci ise yaralanmıştı. Ülkemiz tarihinin kara yapraklarından birisi olan 16 Mart Katliamı’nı anmanın bizzat AKP iktidarı tarafından yasaklanması, AKP’nin misyonunu bir kez daha açığa çıkarmıştır.

Bugün sermaye sınıfının temsilcisi AKP iktidarının 41 yıl önce yaşanmış bir katliamı anmak isteyen öğrencilere saldırısı aslında üniversite gençliğini baskı altına almak anlamı taşımaktadır. AKP döneminde eğitim niteliksiz hale getirilmiş, akademi tasfiye edilmiş, üniversiteler “atama” rektörlerin emirleriyle yönetilen bilim dışı kurumlar haline gelmiştir. Dün 16 Mart Katliamı’na karar verenler nasıl üniversite gençliğini susturmak istemişlerse bugün de AKP, 16 Mart Katliamı’nı anmak isteyen öğrencileri gözaltına alarak öğrenci gençliği bir kez daha susturmak ve üniversiteleri baskı altına almak istemektedir.

16 Mart’ın 41. yılında aynı yerde hayatını kaybedenleri anmak ve sözlerini söylemek isteyen üniversite öğrencilerine yönelik yapılan saldırı, AKP’nin geldiği geleneği, işbirlikçi ve gerici karakterini tekrardan ifşa etmiştir.

Bu saldırılarla üniversite öğrencilerinin teslim alınacağını düşünmek ise gülünçtür.

Üniversiteliler, emekçi halka karşı duydukları sorumlulukla hareket etmekte, gericiliğin, işbirlikçiliğin, sömürü düzeninin karşısında durmakta ve yeni bir düzenin kavgasını vermektedir.

TKH Gençliği

16 Mart 2019

To Top