Basın Açıklamaları

TKH Gençliği: ODTÜ boyun eğmez!

ODTÜ’de bugün gerçekleştirilen polis saldırısı ve öğrencilerin öldüresiye dövülerek gözaltına alınması AKP iktidarının korkusunu ve kinini bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Geçtiğimiz aylarda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ODTÜ’ye gelmiş ve gelişi bir dizi etkinliğin iptaline neden olmuştu. Burada yaptığı konuşmada ise “üniversitelerde vesayet rejiminin ve ideolojik yapıların devam ettiği, bunların sonlanması gerektiğini düşündüğünü” ifade etmişti.
ODTÜ yönetimi ve atanmış rektör Verşan Kök, adeta emir dinler gibi Bahar Şenlikleri’ni iptal etmiş, ODTÜ öğrencilerinin direnciyle karşılaşınca ise geri adım atmak zorunda kalmıştı.
Bugün de düzenlenmesi planlanan 9. Onur Yürüyüşü rektörlüğün iptal etmesi ve polisin üniversiteye yığınak yapmasıyla, üniversite öğrencilerine yönelik saldırıya dönüşmüş ve birçok öğrenci arkadaşımız gözaltına alınmıştır.
Üniversitelerde vesayet rejiminden bahsedenler, kendi vesayet rejimlerini kurmuş, sesini çıkaranın, mücadele edenin karşısına dikilmiştir. AKP’nin ikiyüzlülüğü tekrardan açığa çıkmıştır.
Saldırılarının nedenini ise iyi biliyoruz, korkuyorlar. Üniversite öğrencilerinin biat etmemesi AKP iktidarının geleceğini bulanıklaştırıyor.
Bu girişimlerle ODTÜ’ye boyun eğdireceğini düşünenler ise, ODTÜ’nün tarihine tekrardan göz atmalıdır. ODTÜ emperyalizme, gericiliğe ve faşizme karşı mücadelesini her zaman diri tutmuş, emekçi halkın kavgasında ön sıralarda yerini almıştır.
Gözaltına alınan üniversite öğrencileri derhal serbest bırakılmalı, atanmış rektör Verşan Kök istifa etmeli, arkadaşlarımıza uygulanan şiddetin sorumluları yargılanmalıdır!
ODTÜ’ye boyun eğdireceğini düşünenler ise yanılmaktadır!
TKH Gençliği
10 Mayıs 2019
To Top