Basın Açıklamaları

TKH Gençliği: Üniversiteler cihatçılığın değil, aydınlanmanın merkezidir!

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Sütlüce yerleşkesinde, ‘Şubat ayı şehadet ayı: Cihat ve şehadet’ başlığıyla etkinlik düzenlendi.

‘Şubat ayı şehadet ayı: Cihat ve şehadet’ başlıklı etkinlik, afişlerle öğrencilere duyurulurken, dün öğle saatlerinde Sütlüce yerleşkesinde gerçekleştirilecek etkinliğin afişinde 2. Abdülhamit, Necmettin Erbakan, Mısır’daki İhvan-ı Müslimin Teşkilatı’nın kurucusu Hasan El Benna, cumhuriyet düşmanı İskilipli Atıf Hoca gibi bir çok gericinin fotoğrafları yer alıyor.

Bilimin, aklın, aydınlanma düşüncesinin üniversitelerden tasfiyesinin son sürat devam ettiği, üniversitelerde kalan son ilerici birikiminin AKP eli ile baskılanmaya ve susturulmaya çalışıldığı bu dönemde yapılan bu etkinlik üniversitelerin mevcut durumunu resmektedir.

Üniversitede yapılan etkinlik memleketin içinde bulunduğu tablodan bağımsız olarak ele alınamaz. Niyetlerini biliyoruz! Emperyalizme uşaklık etmek için emperyalizmin aciz uşaklarını, insanlık düşmanlarını yad etmek gerekir. Şeriat hevesini üniversitelerde örgütlemeye gayret etmeleri doğaldır. Ancak her dönem onlara ülkenin bağımsızlığı, ilerici birikimi ve değerleri adına okkalı bir cevap veren gençlik bu hesaba sığmaz. ÖSO’yu kardeş, Abdülhamit’i önder belleyenler ilerici, devrimci gençlerin bu tabloya boyun eğmesini beklemesin. Uşaklar yeni 6. FİLO’ların önünde secde ededursun, biz yurtsever duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz.

Bilinmelidir ki üniversiteler!

Emperyalist işbirlikçisi hilafetçi 2. Abdülhamit’in değil emperyalizme rağmen kurulan Cumhuriyet’in genç cumhuriyetçi kuşağınındır. Memlekette emperyalizm tarafından yaratılan Yeşil Kuşak Projesi’nin ürünü, piyasacı, gerici  Erbakanların değil, üniversitelerde eşitlikçi, özgürlükçü ve aydınlanmacı bayrağı yükseltmiş Deniz Gezmişlerin, Harun Karadenizlerindir.

Üniversitelerde yeni bir kuşak, bu gerici düzenin kalıbına sığmayanlardan, aklın ve bilimin ışığında özgür düşünceyi örgütleyenlerden oluşacaktır. Emekçi halkını gerici ideoloji uyutup sömürü düzenini gizleyenlerden, toplumdaki sayısız hukuksuzluk, adaletsizliği din perdesi ile kapatanlardan değil kalbi yoksul emekçi halkı ile atan, aklı işçi sınıfı ile ortak olan gençlikten yeşerecektir.

Bu söylediklerimizin teminatı TKH Gençliği’nin üniversitelerde sosyalizm mücadelesinin iddiası ve iradesidir. Bu iradeyi hep beraber büyütmek için tüm gençliği 4 Mart günü saat 14.00’da Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda yapacağımız “Gericiliğe, Sömürüye, Geleceksizliğe Karşı Gençlik Buluşuyor!” etkinliğine davet ediyoruz.

Üniversiteleri karanlığa teslim etmeyeceğimizi, sosyalizm bayrağını bir adım dahi geri atmadan yükselteceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz!

 

TKH Gençliği

20 Şubat 2018

To Top