Basın Açıklamaları

AKP’den kriz çözümleri: Zenginlerle barış, emekçilere otomatik soygun!

Ülkemizdeki sermaye diktatörlüğünün temsilcisi gerici AKP’nin iki ekonomik hamlesi bugün belli oldu.
Birincisi, “Varlık Barışı” adı verilen, ülkemizin zenginleriyle barışma ve kaynaşma projesiyle yurt dışından getirilecek her türlü döviz, altın, para, vb… parasal araçlar hakkında inceleme yapılmayacağı ve bunlardan vergi alınmayacağı.
Kara paraları yurt dışına kaçıranlar, kaçakçılık üzerinden zenginleşenler, savaş tacirleri, vergi kaçırmak için paralarını yurt dışına depolayanlar, paraları ayakkabı kutularıyla yurt dışına kaçıran her türden siyaset erbabı ve ülkesinden ziyade kendi cebini düşünen her türlü zengin takımı AKP sayesinde yaşadı.
Çünkü hepsinin yurt dışında dövizleri, altınları ve bilumum zenginlikleri var…
İkincisi ise, 1 Ocak’tan itibaren emekçilere dayatılacak olan bireysel emeklilik sigortası ile ilgili. İlk aşamada 1000’den fazla kişinin çalıştığı yerlerde 45 yaşın altındaki emekçilerin maaşlarının yüzde üçü bireysel emeklilik sigortası adı altında sigorta şirketlerine aktarılacak.
Kısacası; AKP iktidarı emekçilerin maaşını hortumlamanın yeni bir yolunu bulmuş durumda.
Zenginlerle barışmak için kırk takla atan ama emekçilere düşmanlık konusunda tereddüt etmekten imtina etmeyen bu iktidar, olası ekonomik krizin faturasını her zaman olduğu gibi emekçilere çıkartmak için elinden geleni yapacaktır.
Bu atılan adımlar onun habercisidir…
Halkımız bu adımlara karşı uyanık olmalı, ülkeyi batıran sermaye sınıfının ve siyasetçilerin “hepimiz aynı gemideyiz” edebiyatına prim vermemelidir.

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ
2 Aralık 2016

To Top