Parti' den Haberler

“Başkanlık Anayasası’na neden Hayır diyoruz? Hayır diyenler ne yapmalı?” başlıklı “Memleket Sohbetleri” başladı

TKH Avcılar ve Bakırköy örgütleri tarafından “Başkanlık Anayasası’na neden Hayır diyoruz? Hayır diyenler ne yapmalı?” başlıklı “Memleket Sohbetleri” düzenlendi.

TKH Avcılar İlçe Örgütü’nde yapılan ve TKH Merkez Komite üyesi Kurtuluş Kılçer’in katıldığı toplantıda, anayasaların ve cumhuriyetin nasıl ortaya çıktığı tarihsel örnekleriyle ele alınarak konuşuldu. Bugün yaşanan Anayasa tartışmalarının yüzlerce yıllık sınıf mücadelelerinin ürünü olduğu, halkın padişahın veya krallığın yetkilerini kısıtlayarak gücü kendi eline aldığı ve bu yetkilerin anayasada yazılı hale gelerek cumhuriyet rejiminin ortaya çıktığını bahsedildi.

Bugün yaşanan gelişmelerin yönetim biçiminin halktan tamamıyla koparılıp yasama, yürütme ve yargının tek adam yönetimine bırakılmak istendiği, bunun bir geriye dönüş olacağını tam da bu yüzden başkanlığın diktatörlük olduğunun altı çizildi. Ayrıca toplantıda AKP’nin ülkede milliyetçi hezeyan yaratarak Evet oylarını arttırmayı hedeflediği, anketlerle Evet sayısını fazla göstererek psikolojik üstünlük kurmak istediği, Başkanlık Anayasası’nın oranlarının çok farklı olmayacağı ve bunu değiştirmenin Hayır diyenlerin mücadelesine bağlı olduğu vurgulandı.

Toplantı ile birlikte “Başkanlığa Hayır Komiteleri”nin Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesinde kuruluş çalışmalarına başladığı da duyuruldu.

TKH Bakırköy İlçe Örgütü de üye ve dostlarıyla Memleket Sohbetleri düzenledi.

TKH Merkez Komite üyesi Hüsnü Atlıkan’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Türkiye’nin hangi iklimde rejim değişikliğine sürüklendiği, Anayasa değişikliğinin emekçi halka yansımalarının neler olacağı değerlendirildi. Buluşmanın sonunda Bakırköylüler diktatörlüğe karşı “Hayır Komiteleri”ni mahallelerinde örgütlemek üzere kolları sıvayacaklarını ifade ettiler.

To Top