Basın Açıklamaları

Başkanlık diktatörlüktür: Diktatörlük girişimine karşı birleş!

Başbakan Binali Yıldırım, “fiili durumu hukuki duruma çevireceğiz” diyerek Başkanlık sistemini öngören bir teklifi Meclis’e sunacaklarını ifade etmiş, başkanlık adıyla diktatörlüğe geçişin adımlarını atacaklarını beyan etmiştir.

AKP, bugün ülkemizin içinden geçtiği zor günleri fırsata çevirmek istemektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki, bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum bizzat AKP iktidarı eliyle yaratılmıştır. 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ ise, düne kadar FETÖ’cüleri koruyup ve kollayan AKP’den başkası değildi. Bugün Suriye’de yaşanan yıkımın, savaşın ve terörün sorumlularından birisinin emperyalizm kadar emperyalizmin işbirlikçisi AKP olduğu unutulmamalıdır. Ülkemiz AKP eliyle felakete sürüklenmeye devam etmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan siyasi durum fırsata çevrilerek diktatörlük rejimine resmiyet kazandırılması amaçlanmaktadır. 14 yıldır iktidarda olan bir parti olarak AKP bugün ülkemizin içinden geçtiği karanlık tablonun bizzat sorumlusudur.

Bu fırsatçılığa izin verilmemelidir.

Bu fırsatın önünü bizzat MHP lideri Devlet Bahçeli açmış, başkanlık sistemine geçişe hayır demeyeceklerini beyan ederek AKP’ye yol vermiştir.

1923 yılında kurulan Cumhuriyet’in AKP eliyle adım adım yıkılması ile birlikte yeni bir rejimin kuruluşunun son turu başkanlık adıyla diktatörlüğe geçiştir.

Emekçi halkımız bu girişimin karşısına çıkmalıdır.

Ülkemizin aydınları, gençleri, yurtseverleri, ilericileri diktatörlük girişimine karşı seslerini yükseltmelidir.

Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, diktatörlük anlamına gelen başkanlık girişimleri karşısında ülkemizin ilerici aydınlarının, komünist ve sosyalist güçlerinin önümüzdeki dönem ortak bir mücadele zemininde yan yana gelmesinin önemini bir kez daha vurgulayarak bu konuda üzerine düşeni yapacağını ilan eder.

Başkanlık adıyla diktatörlük rejimine hayır!

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

12 Ekim 2016

To Top