Basın Açıklamaları

Belediyelere kayyum atanması meşru ve hukuki değildir

AKP iktidarı tarafından 28 belediyeye kayyum atanması, AKP eliyle kurulan rejimin karakterinin somut bir göstergesi olarak şaşırtıcı değildir. 14 yıldır hukuk, hak, yasa tanımayan, demokrasiyi kendi iktidar çıkarı olarak gören bir anlayışın bugün belediyelere kayyum ataması AKP iktidarının faşizan yüzünü bir kez daha göstermiştir.

 

Çünkü AKP iktidarı sıkışmıştır. Bu sıkışmayı zorla ve baskıyla aşmak istemektedir. Bugün ülkemizde bir savaş ve “darbe” kabinesi görevdedir. Gerek kuzey Suriye’de gerekse ülkemizin Güneydoğusu’nda yaşanan savaş ve çatışmanın bir sonucu olarak gündeme gelen kayyum adımı, AKP iktidarının mecburiyeti değil darbeci zihniyetin bir tercihi olarak görülmelidir.

 

Bir sermaye partisi olan AKP eliyle kurulan bu rejim darbe girişimleriyle, savaş durumuyla ve faşizan uygulamalarla ayakta kalmaktadır. Bugün 28 belediyeye kayyum atanması böylesi bir düzenden ne Kürt sorununda çözümün ne de hukukun egemen kılınmasının beklenemeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

 

Belediyelere kayyum atanması darbe koşullarında yaşandığının ispatıdır. AKP darbesi adım adım hayata geçirilmektedir. Sermaye düzeninin kendi iktidarı için kendi hukukunu bile rafa kaldırabileceğinin bir örneğini daha yaşadığımız bu adım, meşru ve hukuki değildir.

To Top