Basın Açıklamaları

BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERE VERİLEN CEZALAR KABUL EDİLEMEZ!

KORKU VE BASKI REJİMİ KAYBEDECEK!

Boğaziçi Üniversitesinde atanmış rektör Naci İnci’yi protesto eden 14 öğrenciye “makam arabasına zarar verme” iddiasıyla açılan davada ayrı ayrı 1’er yıl hapis cezası verildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Melih Bulu’ya karşı başlayan eylemler, Melih Bulu’nun görevden alınmasından sonra rektör olarak Naci İnci’nin atanmasına karşı da devam etmişti.

Gerici ve piyasacı AKP iktidarının üniversiteleri piyasaya açık ve yobaz zihniyetine göre toplumdan kopuk bir şekilde dizayn etme hedefinin çıktılarından biri olan bu atamalara karşı öğrenciler eylemlilikleriyle uzun bir süre gündeme gelmişti.

Üniversitelere saldırıları bitmek bilmeyen AKP’nin hukuksuz kararlarla, yandaş isimleri rektör atamalarıyla, uyguladığı gerici politikalarla üniversitelere biçtiği misyon, laik, bilimsel ve parasız eğitim veren değil; araştırma, sorgulama, tartışma mantığından uzak, laikliği bertaraf eden bir sistemin var olduğu kurumlar haline gelmesidir. Gençliği işsizlik, yoksulluk ve geleceksizlikle baş başa bırakan AKP, bunlara karşı geleceğine sahip çıkan öğrencilere ise gözdağı vererek onları sindirmeye çalışmaktadır.

Bilimsel eğitimi ortadan kaldırmak, eğitimi sektörleştirmek ve bir sermaye kolu yaratmak isteyen AKP iktidarının üniversitelerimizi dönüştürebilmek için yaptığı bu müdahalelere karşı üniversitesini, geleceğini savunan öğrencilere verdiği cezalar hem alınan kararları hayata geçirebilme biçimlerinin hem de yaratmak istenilen korku ve baskı rejiminin bir örneğidir.

Üniversitelerimize sahip çıkabilmek için bu paragöz, karanlık ve baskıcı zihniyete karşı topyekûn bir mücadele verilmesi gerekmektedir. Atanmış rektör Naci İnci’yi protesto eden öğrencilere verilen hapis cezası kabul edilemez. Verilen bu ceza derhal geri alınmalıdır.

Bilinmelidir ki cezalar, baskılar ve hukuksuz rejiminiz gençliğe sökmez. Melih Bulu nasıl gittiyse yarın bu karanlık düzenin tüm aktörleri de öyle gidecek. Gençlik geleceğine, üniversiteye ve memlekete sahip çıkmak için mücadeleyi büyütecektir.

TKH Gençliği

03.02.2023

To Top