Genel

Gayri-milli, gayri-yerli ve milli egemenlik düşmanı rejimin oyunlarını bozalım! Bu oyunu ancak halk bozabilir

AKP ve MHP tarafından temsil edilen gerici-faşist iktidar bloku seçim tarihini açıklamıştır. Açıklanan seçim süreci gerici/faşist iktidar blokunun yeni oyun ve hesaplarıyla belirlenmiş olup ülkenin normal, demokratik ve adil bir seçim süreci geçirmeyeceğinin birçok işaretini taşımaktadır.

AKP ve MHP bloku, bir yandan hukuku seçim öncesi siyasal müdahale aracı olarak kullanarak muhalefeti gayri-meşru ve gayri-hukuki bir biçimde seçim dışı bırakmanın yollarını aramakta diğer yandan anayasaya temelden aykırı bir biçimde Erdoğan’ın adaylığını gündeme getirmektedir.

Olası adayları uydurma gerekçelerle yasaklı duruma getirmeye çalışan AKP-MHP bloku, aynı zamanda kapatma davası tehdidiyle HDP’yi seçim dışına itmenin arayışı içindedir. Böylesi bir seçim sürecinin meşruiyeti sonuna kadar tartışmalı olacaktır. Bununla birlikte anayasanın açık hükümlerine göre Erdoğan’ın yeniden aday olması mümkün değilken, yargı üzerindeki vesayete dayanarak Erdoğan’ın aday gösterilmesi, önümüzdeki seçimlerin gayri-hukuki boyutunu da gözler önüne sermektedir.

AKP ve MHP bloku seçimleri hile ve cebren ile gasp etmenin yolunu yapmaktadır. Yüksek Seçim Kurulu, il ve ilçe seçim kurullarına yönelik yapılan düzenlemeler, muhalefeti siyasi yasaklı hale getirerek seçim dışına çıkarma girişimi, sandık güvenliğinin artık halkın ve ülkenin değil doğrudan AKP ve MHP’nin silahlı gücü haline gelen polis ve jandarmaya bırakılması, seçim sürecine girilirken paramiliter güçler üzerinden verilen mesajlar ve önümüzdeki dönem toplumu özgür iradesini ortaya koymaktan alı koyacak provokasyon işaretleri, rejimin yeni oyun ve hesaplarının bir kaçıdır.

Ancak biliyoruz ki bütün bu oyunları bozacak olan tek şey halkın gücüdür!

AKP ve MHP bloku, Mayıs ayı için açıkladığı seçim sürecinde her türlü oyunu, tertibi ve algı operasyonunu yapacaktır. Bu oyunu bozmak için bu ülkenin ilerici, yurtsever, cumhuriyetçi ve emekçi halkın üzerinde büyük bir sorumluluk vardır!

Gayri-milli, gayri-yerli ve milli iradenin baş düşmanı gerici-faşist iktidarın her türlü oyununa, hukuksuzluğuna, adaletsizliğine ve provokasyonuna karşı oyunu bozmak ise mümkündür!

Onlar ellerinden geleni yapacaktır, ama halka boyun eğdiremeyeceklerdir! 1 Mayıs’ta meydanlar, 14 Mayıs’ta sandıklar diktatörlüğe hayır diyecektir!

Halkımızı bugünden itibaren diktatörlüğe, gericiliğe, emek ve halk düşmanlığına, çetelere, mafyaya, tarikatlara, haramilere karşı mücadeleyi yükseltmeye ve sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz!

To Top