Genel

Gençlik AKP’yi de Atadığı Yandaş Rektörleri de Kabul Etmiyor!

Milyonlarca Öğrencinin Kredi ve Burslarını mı Sileceksiniz?

Recep Tayyip Erdoğan tarafından AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasına karşı başlayan protestolara destek veren en az 100 öğrencinin KYK burs ve kredilerinin kesilmesi AKP iktidarının öğrenci düşmanlığının göstergelerinden biridir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu AKP iktidarının malı değildir. Her bir öğrencinin koşulsuz şartsız eğitim masraflarının karşılanması, kredi borçlarının silinmesi gerekirken AKP iktidarının öğrencilere karşı aldığı tutum öğrenci ve halk düşmanlığının göstergesidir. AKP iktidarının KYK eliyle aldığı bu karar, Melih Bulu’nun rektörlüğünün garanti altına alınması, gençliğin ve akademinin sindirilmesi içindir.

Ayrıca yine üniversitelere yönelik aldığı kararlarla Melih Bulu gibilerin üniversitelere iliştirilmesi AKP iktidarının ileriye dair gerçekleştirmeyi hedeflediği adımlardan biridir. Amaç gericiliğe, piyasacılığa boyun eğmeyen, bilimsel, laik ve eşit eğitim diyen, eşit ve özgür bir ülkenin kavgasını üniversitelerde yükselten gençliğin baskılanmasıdır.

Melih Bulu’nun da daha önce protestolara destek veren bazı akademisyenleri tasfiye etmesi, yine protestolar içerisinde bulunan bazı öğrencilere çeşitli sebeplerden soruşturma açması, turnikelere kameralı giriş sistemi kurdurması, okul içerisine sayısız güvenlik kamerası yerleştirmesi, bugün Türkiye nasıl baskı ile yönetiliyorsa Boğaziçi Üniversitesinin de aynı şekilde yönetilmesinin hedeflendiğini göstermektedir.

AKP iktidarının üniversiteleri kendi ideolojisi doğrultusunda dönüştürme girişimi ve buna yönelik akademiyi boşaltma, akademiyi liyakatsizleştirme noktasında attığı son adımlardan biri Boğaziçi üniversitesine yapılan rektör atamasıdır. Öğrencilerin AKP’li Melih Bulu’ya karşı haklı mücadeleleri sonucu AKP iktidarı kendi sözünü söylemenin yolunu bu sefer de öğrencilerin burs ve kredilerini kesme de bulmuştur.

Bilinmelidir ki AKP iktidarının, burs ve kredilerini keserek öğrencilerin gözünü korkutma ve öğrenciyi sindirme çabası boşunadır. Öğrencilerin haklı mücadeleleri devam edecektir.

Haklı ve meşru eylem hakkını kullandığı için KYK kredi ve bursları kesilen öğrencilerin mağduriyetlerine son verilmeli ve bu karardan geri dönülmelidir. Açlıkla terbiye etme anlamına gelen bu yaklaşım, dayanışmayı pekiştirecek, gençliğin mücadele ateşini daha da harlayacaktır.

TKH Gençliği

To Top