Basın Açıklamaları

GERİCİ FAŞİST SALDIRGANLAR ÜNİVERSİTELERDE BARINAMAZ!

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümü öğrencisi ve Ülkü Ocakları üyesi bir faşist olan Necip Mert Yalçın, dün kütüphaneden çıkıp evine giden kadın öğrenciyi 5 yerinden bıçaklayarak ağır şekilde yaraladı. Saldırıya uğrayan arkadaşımız kaldırıldığı hastanede önemli bir ameliyat geçirdi, tedavisi yoğun bakımda sürüyor.

İlerlemenin, aydınlanmanın ve bilimin yuvası olması gereken üniversiteler, AKP- MHP iktidarı eliyle gericiliğe teslim olmuştur. Ankara Üniversitesi Rektörünün de birçok rektör gibi AKP’li olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Açıktır ki her kadın cinayetinin kadına yönelik her şiddet eyleminin sorumlusu bu köhnemiş düzen ve onun mevcut yürütücüleridir. “İstanbul Sözleşmesi aileyi tehdit ediyor” diyerek sözleşmeden çıkılmasını savunanların, yaşanan kadına yönelik şiddet vakalarının ve tüm kadın cinayetlerinin ortağı olduğu bilinmelidir.  

Geçtiğimiz gün Ankara Üniversitesi’nde yaşanan olayda ise bir ülkücü faşist, üniversitemizde öğrenci bir kadına bıçakla saldırmıştır. Bu ne bireysel ne de münferit bir olay değildir ve Ülkü Ocakları yapılanması ile AKP- MHP iktidarından bağımsız okunmamalıdır. AKP-MHP iktidarı çeteleri beslerken faillere de cesaret vermektedir!

Üniversitelerimizde memlekette yaşananların bir yansıması olarak şiddet, taciz ve gericilik artmakta, çeteler ise kol gezmektedir. 

Ülkücü faşist Yalçın’ın saldırısı medyaya dahi yansımadan “mülkiye teşkilatı” isimli bir sosyal medya hesabından yaşanan olayın ve kadına yönelik şiddetin karşısında olduklarını söyleyen gerici faşist çete, faili yakından tanımalarına rağmen açıklamalarında bu şahsın adını gizli tutmuşlardır. Böylelikle akıllarınca hem kendilerini hem de Ülkü Ocaklarını akladıklarını sanmaktadırlar. Bu çabaları tek kelimeyle gülünçtür. Nerede bir kadın cinayeti, nerede uyuşturucu ticareti, nerede kan varsa perdenin arkasından gerici ve faşist yapılanmalar çıkmaktadır! 

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, AKP-MHP ile onların kampüslerde ayakçılığını yapan Ülkü Ocakları üyesi faşistlerin yalnızca faaliyetlerine değil her türlü saldırı ve provokasyon girişimine de tereddütsüz ve açıktan izin vermektedir. Geçtiğimiz yıl yine SBF’de bu çetelerin, solcu öğrencilere bıçakla saldırı girişiminde bulunmasına rağmen saldırganlara yönelik hiçbir işlem yapılmadığı hatırlardadır. Kampüslerde öğrencilerin can güvenliği tehdit altındayken kameralara gülümseyerek “Öğrencilerimizi çok seviyoruz ” diyen Necdet Ünüvar yalan söylemektedir. 5 yerinden bıçaklanarak saatlerce ameliyatta kalan ardından yoğun bakıma alınan arkadaşımızın başına gelenlerden bizzat kendisi de sorumludur!

Bütün sıra arkadaşlarımızı, memleketimizin ve üniversitelerin gericilikten, faşistlerden, her türlü şiddet ve eşitsizlikten temizlenmesi için yeni bir ülke yeni bir üniversite mücadelesine güç vermeye çağırıyoruz!

12.01.2023 

Ankara Üniversitesi TKH Gençliği

To Top