Basın Açıklamaları

Gözaltına Alınan Öğrenciler Serbest Bırakılsın! Melih Bulu İstifa!

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP tarafından rektör olarak atanan Melih Bulu’nun öğrenci düşmanı politikaları devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin başlatmış olduğu boykotun etkisinin kırılması ve öğrencilerin sindirilmesi için atılan adımlara bugün bir yenisi daha eklendi. LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle okulda bulunan öğrencilerine yönelik polis saldırısı ve gözaltı gerçekleştirildi.

Boğaziçi’ne üniversiteyi sermayeye açmak, AKP’nin politikaları doğrultusunda şekillendirmek için atanan Melih Bulu’nun maskesi ise tekrardan düşmüştür. “Okulda her türlü protesto ve eylem yapılabilir” diyerek öğrencilerin haklarına saygı duyduğunu iddia eden Melih Bulu geçtiğimiz aylarda okula polis sokarak eylem yapan öğrencileri gözaltına aldırmıştı. Bugün ise bir benzerinin yaşandığı bu olay açıkça gösteriyor ki Melih Bulu, AKP’nin zihniyetiyle donanmıştır. Bu zihniyet ise gericilik, baskı ve zor yoluyla tepkilerin sindirilmesidir.

Bütün bu uygulamalara karşı ise Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin mücadelesi devam etmektedir.

AKP’nin dayatmalarına, üniversitenin ticarethaneye ve AKP teşkilatlarına döndürülmesine, liyakatin ortadan kaldırılmasına karşı üniversiteli gençlik üniversiteyi ve geleceğini AKP’ye bırakmayacak ve savunacaktır.

Melih Bulu’nun rektörlüğü meşru olmadığı gibi, attığı adımların ve aldığı kararların da herhangi bir meşruiyeti bulunmamaktadır. Üniversitede işleyişi bozan, üniversite yaşamanı provoke eden, Boğaziçi Üniversitesi’nde istikrarsızlığı yaratanlar AKP ve onun temsilcisi Melih Bulu’dur.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve akademisyenlerini üniversiteye yönelik bu saldırılara karşı mücadeleyi yükseltmeye ve boykotu güçlendirmeye çağırıyoruz!

Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır!

TKH Gençliği

25.03.2021

To Top