Basın Açıklamaları

GÜN İŞ CİNAYETLERİNİN HESABINI SORMA GÜNÜDÜR!

İZMİR’DE İŞ CİNAYETİNDE 6 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ!

Dün İzmir’de bir inşaatta vinç devrilmesi sonucunda 6 işçi yaşamını yitirmiş, 2 işçi de yaralanmıştır.

AKP iktidarının inşaat odaklı rantiyeci düzeninin en temel sonucunun iş cinayetlerinde tabur tabur ölen işçiler olduğu gerçeğini bir kez daha gördük.

Sermaye düzeni, bir avuç asalak patronun işçilerin emeğini sömürmesi üzerine elde ettikleri kâra dayanıyor. Bu düzen ücretli kölelik düzenidir. Bunun adı vahşi kapitalizmdir!

Emeğimizi çaldıkları yetmedi, şimdi bir de canlarımızı elimizden alıyorlar.

İnşaatlar daha da yükselecek, beton katlar daha çok çıkacak, patronların cebi şişecek ve siyasi iktidarın gemisi yürüyecek diye işçi kardeşlerimiz ölmek zorunda değildir.

2012 yılında İstanbul Esenyurt’taki bir AVM inşaatı şantiyesinde 11 işçi kardeşimizin kaldıkları çadırda yanarak ölmesini, 2014 yılında İstanbul Mecidiyeköy Torunlar şantiyesinde yaşanan asansör kazasında 10 işçi kardeşimizin katledilmesini ve bunlar gibi patronların kâr hırsı, alınmayan önlemler nedeniyle yaşanan binlerce iş cinayetlerini unutmadık. Bunların hepsinde de patronların aklanmaya çalışılıp, suçun işçilerin üzerine atılmaya çalışılmasını da…

İzmir’de yaşanan ve inşaat işçilerinin öldüğü olay kaza değil bir katliamdır ve işçilerin kaderi denilerek geçiştirilemez.

Başta İzmir’de yaşamını yitiren inşaat işçileri olmak üzere tüm iş cinayetlerinin hesabını sormamız gerekiyor.

İşçiler, kadınlar, gençler ve emekten yana tüm yurttaşlar gün patronlara, sermaye düzenine ve onların temsilcisi AKP iktidarına karşı ayağa kalkma günüdür!

Gelin hep birlikte bu patron ve harami düzenini yıkalım.

To Top