Basın Açıklamaları

Kayyım atamaları AKP iktidarının çıkışsızlığının göstergesidir!

Ülkemizdeki sömürü düzeninin iktidardaki temsilcisi AKP’nin, yerel seçimlerle ortaya çıkan halkın tercihini yok sayarak belediyelere kayyım ataması kabul edilemez. Geçtiğimiz günlerde HDP’li beş belediyeye dönük yapılan kayyım atamaları, tüm ülkeyi büyük bir çıkmaza sürükleyen gerici bir iktidarın çıkışsızlığının göstergesi olarak görülmelidir. 

Her sıkıştığında karşısındakilere saldıran, kutuplaşma politikası üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışan, kendisine muhalafet edenleri darbecilikle suçlayıp darbe dönemi uygulamalarını adım adım hayata geçiren, ülkemiz emekçileri salgın ve ekonomik kriz ile boğuşurken seçimlerde kaybettiği belediyelere dönük kayyum atamalarına ya da belediyelerin görevlerinin kısıtlanmasına devam eden AKP iktidarı sermaye diktatörlüğünün en açık hali olarak karşımızdadır.

AKP iktidarı artık bir demokrasi sorunu olmaktan çıkmıştır. AKP’nin kendisi aynen sermaye düzeni gibi ülkemiz emekçileri için başlı başına bir sorundur. Ülke ekonomisini batıran, emekçileri açlık ve yoksulluğa mahkum eden, hukuku ayaklar altına alıp baskı ve zoru temel uygulama haline getiren AKP, çıkışsızlığını örtmek için en iyi savunma saldırıdır politikasına sarılmıştır. 

Kayyım atamaları Anayasa’ya ve hukuka aykırıdır. Halkın seçme ve seçilme hakkının ayaklar altına alınması anlamına gelen HDP’li belediyelere kayyım atamalarına son verilmeli, seçilmiş belediye başkanları görevlerine iade edilmelidir.

To Top