Parti' den Haberler

Kemal Bulut yoldaşımızı kaybettik…

Tarihsel TKP’li, Partimizin üyesi Kemal Bulut bugün aramızdan ayrıldı. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaklaşık iki haftadır yoğun bakımda olan yoldaşımız 67 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1980 öncesi Türkiye Komünist Partisi’nin neferlerinden olan Bulut, uzun yıllar işçi sınıfı içerisine Parti’nin büyümesi için yılmadan mücadele etmiştir. DİSK’e bağlı Maden-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Profilo Telgra fabrikasının iş yeri temsilciliğini yapan yoldaşımız, 12 Eylül sonrasında ise Yunanistan Lavrion’da politik göçmenlerin bulunduğu mülteci kampında TKP sorumlusu olarak görev almıştı.

İşçi sınıfının sosyalizme ulaşması için bütün hayatını devrim mücadelesine adayan Kemal Bulut yaşam mücadelesi verdiği son günlerini Partisi ile ve örgütlü bir kimlikle tamamlamıştır.

Kemal Bulut yoldaşımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

 

Cenaze bilgileri: 

29 Eylül Cumartesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi Cemevi’nden (Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesi) saat 12:00’de kaldırılarak Çekmeköy Alemdağ Nişantepe Mezarlığı’na defnedilecek.

 

Kemal Bulut yoldaşımızı unutmayacağız

1951 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu. Çocukluk yıllarında ailesi Muş Varto ilçesine göç etti. Öğrencilik yıllarında sık sık İstanbul’ a gidip gelen Bulut 1973 yılında İstanbul’a yerleşip Beyoğlu’nda bir otelde çalışırken TKP üyeleri ile tanıştı. Deniz Yoldaş’ın (Mustafa Asım Hayrullaoğlu) önerisi üzerine 1974 yılında Profilo’nun televizyon bölümünde işçiliğe başladı. 1981 yılında yurt dışına çıkana kadar Deniz yoldaşın samimi arkadaşı olan Kemal Bulut 1975 yılında Parti üyesi oldu. Profilo’da Maden-İş Sendikası’na üye olduktan sonra, önce ünite temsilciliğine sonra işyeri temsilciliğine seçildi. 1980 darbesine kadar temsilcilik görevini sürdürdü. Fabrikada bir çok eylemlere öncülük etti; Profilo, DGM direnişi, faşizme ihtar eylemlerinin içinde yer aldı. Darbeden sonra 12 Eylül günü fabrikada altı saatlik direnişi örgütledi.

Darbeden hemen sonra Deniz yoldaşın verdiği görev üzerine partide yöneticilik görevi üstlendi. Kendisi hakkında yapılan bir ihbar üzerine Parti kararıyla yurt dışına çıktı. Kısa bir süre Bulgaristan’da kaldıktan sonra Sovyetler Birliği’ne geçip Moskova’da dokuz ay parti okulunda eğitim gördü. Eğitim gördüğü süre içerisinde İsmail Bilen ile tanıştı. Eğitim bittikten sonra yurda dönme kararı almış ancak Deniz yoldaşın gözaltına alındığı haberi üzerine Yunanistan’da kaldı. 1982’den 1986’ya kadar Yunanistan Lavroin mülteci kampında TKP adına sorumluluk yaptı. 1988’de Parti kararı ile ülkeye döndü, mücadeleye etkin olarak katıldı. Otomobil-İş Sendikası’nda işe başladı, partinin verdiği yeni görevleri üstlendi.

TKP’nin siyaset sahnesini ger dönmesinde sonra 2003 yılında parti üyeliğini yeniledi. TKP Kartal İlçe Örgütü üyesi oldu. Kemal Bulut son nefesine kadar komünist ve TKH üyesi idi. TKH’nin, TKP’nin gerçek mirasçısı olduğunu her fırsatta dile getiren Bulut, Parti üyeliğini bütün yaşamı boyunca onurla taşıdı.

Mücadelesi yolumuzu aydınlatıyor.

 

27 Eylül 2018

To Top