Basın Açıklamaları

Musul’da asıl dert cihatçı terör değil, yağma ve işgaldir!

18 Ekim 2016

Musul’da IŞİD terörüne karşı başlatılan operasyonun boyutları görülmeden “sadece cihatçı terör örgütünün” temizlenmesi olarak değerlendirmek büyük hatadır.

Emperyalizm ve işbirlikçilerinin hedeflerinden biri Musul’dan sürülecek cihatçı terör örgütü IŞİD’i Suriye topraklarına yönlendirirken kentteki petrol zenginliğine el koymak ve bunu meşrulaştırmaktır. Kaldı ki tıpkı IŞİD gibi başka birçok cihatçı terör örgütü bugün Suriye’de varlığını korumaktadır.

IŞİD her şeyden önce Irak’ın ABD tarafından işgal edilmesi sonrası ortaya çıkan “boşlukta” doğmuştur. IŞİD, emperyalizmin işgal ve yerleşme planlarının bir aracı olarak kullanılmış, gerek emperyalizmin gerekse başta Suudi Arabistan olmak üzere bölgedeki işbirlikçi ülkelerin istihbarat örgütleri tarafından kollanmış ve yönlendirilmiştir. IŞİD, Musul’a girerken Irak ordusu Musul’u tek kurşun sıkmadan terk etmiştir.

IŞİD emperyalizmin hedefleri için bir meşruiyet aracıdır. Emperyalizmin Irak ve Suriye’ye müdahalesine zemin oluşturmaktadır. Emperyalizm, IŞİD üzerinden meşruiyet bulmakta, böl, parçala, yönet ve işgal et politikasını bu zemin üzerinden kurmaktadır.

Musul operasyonu kenti cihatçı terörden kurtarmak için değil, enerji kaynaklarına el koymak için yapılmaktadır.
Erdoğan’ın, “operasyonda da olacağız, masada da olacağız” sözleri bu paylaşımdan pay kapmaktan başka bir anlama gelmemektedir ve bu gerçeği açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin yağma ve işgal siyaseti bölge halkları için daha fazla düşmanlık, daha fazla savaş ve daha fazla ölüm demektir!

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

To Top