Genel

TKH BAĞIMSIZ KOMÜNİST ADAYLARINI TANITTI: 31 MART YEREL SEÇİMLERİNDE “EZBER BOZ” YAĞMA YOK SOSYALİZM VAR!

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Sakarya Büyükşehir Belediyelerinde bağımsız komünist aday gösterme kararı alan Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda aday tanıtım toplantısını gerçekleştirdi.

Türkiye Komünist Hareketi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aysel Tekerek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Taksim, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise Sibel Altıntaş olarak açıklandı.

“Bağımsız Komünist Adayları Tanıtım Toplantısı” 1921’de katledilen Mustafa Suphi ve yoldaşları anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi ile başladı.

Sinevizyon gösteriminin ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren TKH Merkez Komite üyesi Kurtuluş Kılçer konuşmasına “Bugünkü toplantımızın anlamı bizler açısından bellidir: Yağma ve sömürü düzenine karşı, bu düzenin temsilcilerine karşı meydanı boş bırakmayacağımızın ilanı için buradayız.” sözleriyle başladı.

Başkanlık rejimi altında seçimlere gidildiğini hatırlatan Kılçer, “Buradan ülkemizin emekçilerine ve işçi sınıfına seslenmek istiyorum. Türkiye Komünist Hareketinin bağımsız adaylarına verilecek her oy, ülkemizin kurtuluşuna, geleceğine, laikliğe, bağımsızlığa verilmiş oy olacaktır. Buradan son olarak Türkiye Komünist Hareketi üye ve dostlarına seslenmek istiyorum. Türkiye Komünist Hareketinin bağımsız adaylarına alınacak her oy, Partimizin Atılım döneminin kapısı olacaktır.

Şimdiden adaylarımıza başarılar diler, bu haramilere karşı meydanı boş bırakmayacağımızı bir kez daha ilan ederim.

Yolumuz açık, yolumuz sosyalizm, yolumuz işçi sınıfının yoludur!” ifadelerini kullandı.

 

AYDINLARDAN DESTEK

Etkinliğe katılan aydınlar arasında tiyatro ve sinema sanatçısı Gülsen Tuncer, sinema yönetmeni Engin Ayça, ÖDP İstanbul İl Yönetimi adına Naim Köktaş ve Kemal Koç, Prof. Dr. İzzettin Önder, gazeteci-yazar Şenol Çarık da bulundu.

.

DESTEK MESAJLARI

Etkinliğe katılamayan ancak dayanışma ve destek mesajlarıyla komünist adayların yanında olduklarını belirten aydınların isimleri şöyle;

Dr. Semiha Özalp Günal: Gericiliğe, emperyalizme ve sermayeye karşı sesini yükseltmek için TKH’nin bağımsız adaylarını tanıttığı toplantının katılımcılarına… Eşitlik, özgürlük, adalet ve işçi sınıfı iktidarı arayışınızda seçimlerin değil sosyalizm umudunun çözüm olduğunu biliyoruz elbette. Ancak sosyalist cumhuriyet yolunda ilerlerken halkımıza sosyalizmin özelliklerini tanıtma fırsatını da değerlendirmek gerekir. Bu görevi layıkıyla yerine getireceğini bildiğim arkadaşlarıma kolalık diliyor. Aranızda olamadığım için üzüntülerimi bildiriyor, Yağma yok sosyalizm var diyerek bu yolda ilerleyen partinize ve belediye başkan adaylarına yoldaşça selamlarımı gönderiyorum.

Bilim ve Gelecek Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ender Helvacıoğlu: Değerli dostlar önceden planlanmış bir işim olduğu için toplantınıza katılamayacağım. Yerel seçimlerde sosyalizmi bir seçenek olarak sunma çabanızı destekliyor, başarılar diliyorum.

Oyuncu Damla Özen: Tarihin her sayfası gibi yine zor bir zamanda cesaretinize ve iç görünüze güvenle teşekkürlerimi sunuyorum. Yolunuz açık olsun.

Doç. Dr. Candan Badem: 31 Mart seçimlerinde ‘Yağma yok sosyalizm var’ diyenlere, TKH ve dostlarına selamlarımı iletiyorum. Çalışmalarınızı destekliyor ve başarılar diliyorum. Er ya da geç komünistler kazanacak, emekçiler kazanacak, gericilik kaybedecek.

Prof. Dr. İzge Günal: Kapitalizm meşruiyetini çeşitli yollardan sağlamaya çalışır. Seçimler bu amaçla kullanılan en geçerli enstrümandır. Her seçim döneminde insanların inancı yükseltilir, sanki geçim derdi seçimlerden sonra bitecekmiş özgürlükler gelecekmiş gibi bir algı oluşturulur ve her düzeyde tepki ertelenir. Bu uzun bir süreçtir. ‘Seçim kararı verildi verilecek, takvim ilan edildi’ derken aylar geçer, sonra seçimler olur ve hiçbir şey değişmez. İktidardaki parti yada kişiler değişse bile uygulamalar değişmez. Yine çalışanların kazancı düşüktür yine baskı vardır. Bunun algılanması için de aylar geçer. Sonra yine seçim konuşulmaya başlar ve bu döngü sürer gider. Sanki başka seçenek yokmuş gibi. Seçimler komünistler için ‘Çözüm bu değildir. Başka şeyler de yapılabilir.’ demenin bir aracı olabilir. Böyle bir baskı ortamında cesaretle yola çıkan, ülkenin gerçek ilerici birikimi olan arkadaşları kutluyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.

Gazeteci-Yazar Barış Terkoğlu: Türkiye’de yoksulları saran bir krizin geçtiği süreçte hem iktidar hem de kimi muhalifler 31 Mart’ı halkın son seçeneği olarak sunuyor. Bunun karşısında kentleri rantiyeden kurtaracak çözümü yalnızca, kurtuluşun ve kuruluşun yolunu seçim akşamına indirgemeyenler gösteriyor. Belediyeleri yöneten kişileri değil, sistemi değiştirme niyetini selamlıyorum. Eşitlikçi bir düzene çağıran yolunuz açık olsun.

YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu: Demokrasi mücadelesi için her konuda sömürüye karşı olmak gerekiyor. Demokrasiyi yaşamak ve nasıl yaşatılacağını göstermek gerekiyor. Her türlü sömürüye karşı verdiğiniz mücadeleyi, her türlü olumsuz ve eşit yarışma koşulları sağlanmamasına rağmen sürdürdüğünüz yerel seçimlerde hareketinize ve adaylara başarılar diliyorum.

Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut: Avcılar ilçesi bağımsız sosyalist adayı olarak mücadelenizi selamlıyorum. AKP-MHP ittifakını geriletmek gerekçesiyle ne yaptığı belli olmayan veya anlaşılamayan, belirli bir ilke temeline dayanmayan, sınıf bilinci ve tavrından uzak, sosyalist bir çalışmayı merkezine bile alamayan bir dizi sözde çalışmayı reddedip İstanbul, Sakarya ve Gaziantep büyükşehirlerinde birer özne olarak komünistlerin de söyleyecek sözü olduğunu ortaya koyan tavrınızdan dolayı mutlu ve umutluyum. Özellikle ülkenin son 5-6 yıllık döneminde, varolan dinamik kadrolarını düzen partilerine teslim etmeyip alternatif bir hat inşa eden TKH’nin bu mücadelesini selamlıyorum. Sosyalistlerin tek bir seçeneği vardır, o da sosyalizmdir.

Ayrıca İKD Merkez Yönetim Kurulu adına da destek açıklaması okundu.

Toplantıda yazılı destek mesajlarının okunmasının ardından TKH’nin de destek verdiği DHD Dersim Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun görüntülü destek mesajı ekrana yansıtıldı.

 

TSİP MYK Üyesi Adem Yakar: 4 şehirden gösterilen TKH adaylarını destekleyeceğiz

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi MYK üyesi Adem Yakar salona seslenerek “Karşımda çok coşkulu ve sosyalizme inanmış bir topluluk görüyorum. Sosyalizme inanmak en önemlisidir. Türkiye Komünist Hareketi’ni bu cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. Bizler de 4 şehirden gösterilen adayları destekleyeceğimizi açıklıyoruz. Bizler de TSİP olarak şimdilik Ankara Şereflikoçhisar olmak üzere çeşitli yerlerde bağımsız adaylarla gireceğiz. Buradan onlara destek istiyoruz. Başarılar diliyoruz.” dedi.

 

SMF Temsilcisi Barış Kaya: TKH’nin adaylaşma sürecini büyük bir coşkuyla karşılıyoruz

Sosyalist Meclisler Federasyonu adına konuşma yapan Barış Kaya, “Bir yandan AKP ve MHP ittifakıyla somutlaşan faşist ‘Cumhur İttifakı’, diğer yandan CHP ve İyi Parti’nin başını çektiği faşist ‘Millet İttifakı’ ezilen halk kitlelerini manipüle ederek kendi gelecek emellerine ulaşma gayesindeler.” ifadelerini kullandı.

Kaya, Dersim’deki kazanımlara dikkat çekerek, “SMF olarak ezilen halk kitlelerine dönük devrimci, halkçı bütün deneyimleri desteklemekteyiz. TKH’nin adaylaşma sürecini büyük bir coşkuyla karşılıyoruz. Coğrafyamızın çeşitli kentlerinde sosyalist devrimci adayları ve Türkiye Komünist Hareketi’ni selamlıyor ve dostlarımıza başarılar diliyoruz.” dedi.

BAĞIMSIZ KOMÜNİST BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI:

EZBER BOZMAYA ÇAĞIRIYORUZ

YAĞMA YOK, SOSYALİZM VAR!

 

İstanbul Belediye Başkan Adayı Aysel Tekerek:

“Söz veriyoruz, haramilerin saltanatını yıkacağız!”

İstanbul Bağımsız Komünist Belediye Başkan Adayı Aysel Tekerek, Mustafa Suphi ve yoldaşlarının ülke topraklarına atılan ilk tohumlar olduğunu dile getirerek “Üstüne beton atıp kurtulduklarını sananlara en güzel cevap, bugün parti bayrağını dimdik tutanlarca veriliyor. Anıları ve kavgaları önünde saygıyla eğiliyorum.” sözleriyle konuşmasına başladı.

Tekerek konuşmasında seçimlerdeki amaçlarını yalnızca seçim sandığından ibaret olmadığını ifade eden Tekerek ”Alacağımız oylardan bahsetmiyoruz. Bu sömürü düzeni tüm uzuvları ile ne kadar kaybederse biz o kadar kazanacağız. Fabrikalarda, mahallerde, sokaklarda, meydanlarda, evlerde, sosyalizmin sesini yükselteceğiz. Ve Türkiye Komünist Hareketi yani partimiz, ezber bozdukça, maskeleri indirdikçe, emekçiler kazanacak, işçiler kazanacak.” dedi.

‘Ne vaat ediyorsunuz?’ sorularına ”Oy isterken cennetten tapu vaat edenleri bu ülkeden def etmeyi vaat ediyoruz. Karşıma çıkan adayın kafasına sıkarım diyenleri bu ülkeden def etmeyi vaat ediyoruz. Patronlara bütçe ayırıp halka pahalı ulaşımı reva gören, halktan alınan paralarla gerici vakıfları fonlayan, kentsel dönüşüm adı altında emekçileri , müteahhitlerin pençesine bırakan, Gezi parkını yıkıp yerine topçu kışlası yapmak isteyen, halkın attığı adımdan para alıp, sermaye sınıfını ihya eden bu kokuşmuş düzeni yıkacağımızı vaat ediyoruz.” diyerek cevap verdiklerini ifade eden Aysel Tekerek, “Sadece oy istemiyoruz, kavga arkadaşlığı istiyoruz, yoldaşlığınızı istiyoruz, Sosyalist bir Türkiye için taşın altına elinizi koymanızı istiyoruz. Ve söz veriyoruz, haramilerin saltanatını yıkacağız.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Gaziantep Bağımsız Komünist Belediye Başkan Adayı Sibel Altıntaş:

“Gelin yarınımızı birlikte kurmak için ezber bozalım!”

Gaziantep Bağımsız Komünist Başkan adayı Sibel Altıntaş, yaptığı konuşmada Antep’in gericiliğin ve yağmanın başkenti haline getirildiğini ifade ederek, “Antep’in tarihini yok etmek için İstanbul sermayesiyle el ele verip Arap motifleriyle bir Arap kenti modeli yaratmaya çalışıyorlar. Sizler de basında görüyorsunuz belediyenin gelirleri AKP yandaşlarına nasıl peşkeş çekiliyor.” dedi. Altıntaş, kentin Türkiye’nin en borçlu belediyesi haline geldiğine dikkat çekti.

Halkın düzen muhalefetine mahkum olmadığını vurgulayan Altıntaş, “Gelin yarınımızı birlikte kurmak için bu ezberi bozalım, geleceğimizi haramilerin yağma düzenine teslim etmeyelim, yağma düzenine karşı tek devrimci seçeneği güçlendirelim” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Sakarya Belediye Başkan Adayı Murat Taksim:

“17 yıldır AKP’ye mahkum edilen Sakarya’yı ezber bozmaya çağırıyoruz”

Sakarya Bağımsız Komünist Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Taksim sözlerine “Dostlar, yoldaşlar gericiliğin ve faşizmin kalesi olarak bilinen Sakarya’dan değil işçi havzası olan Sakarya’dan selamlıyorum sizleri.” diyerek başladı.

Murat Taksim konuşmasında: “Kimden yana konuşuyoruz, ona bakmamız lazım. Biz burada işçi sınıfı adına konuşuruz, onlarsa patronlardan yana bakıyorlar. Kentsel dönüşüm sosyal belediyecilik dediklerinde anlamamız gereken budur. Onlar patronların safında biz işçi sınıfından yanayız.

Sakarya halkı seçeneksiz değildir. Bizler ne diyoruz? İşçi sınıfının, halkın doğrudan yönetime katıldığı, yaşanabilir bir çevre, ulaşım, su, elektrik, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlara ücretsiz erişimin sağlandığı, sağlıklı ve güvenli yapılarda barınma hakkının sağlandığı, kent ve kır arasında başta gıda olmak üzere ihtiyaçların ucuz ve ulaşılabilir olduğu, kültür, sanat, spor gibi faaliyetlerin erişiminin yaygınlaştırıldığı, toplumsal ihtiyaçların karşılandığı bir yerel yönetim şeklini savunuyoruz.” ifadelerini kullanarak “17 yıldır AKP’ye mahkum edilen Sakarya’da halkımızı ezber bozmaya çağırıyoruz, yağma yok sosyalizm var diyoruz.” dedi.

İzmir Belediye Başkan Adayı Deniz Tütmez:
“Ovacık birçok şeyin yapılabileceğini ortaya koydu”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Komünist adayı Deniz Tütmez konuşmasında “Benim burada ki adaylığım bu memleketi yönetme iradesine sahip siyasi bir hattın temsiliyetidir. Emekçilerin ürettiklerine el koyarak zenginliklerine zenginlik katan patronların karşısına çıkabilecek tek güç komünistlerin örgütlü gücüdür” ifadelerini kullandı.

“Ovacık Belediyesi bir çok şeyin yapılabileceğini ortaya koydu. Ovacık’ta olan esas mesele bu memlekette sosyalizmin mümkün olduğudur. Sermaye sınıfının temsilcisi AKP iktidarı, gericilik demektir, yoksulluk demektir, işçi sınıfın katledilmesi demektir. Bu seçimlerde de AKP kendi meşruluğunu onaylamaya çalışmaktadır. Bunun karşısına düzen partileri değil ancak komünistler çıkabilir.” ifadelerini kullanan Tütmez “Biz İzmir’e baktığımız zaman öpülecek ve uyandırılacak güzel bir kadın değil, kent sorunlarını görüyoruz, emperyalizme karşı bir tarih görüyoruz, İZBAN işçilerinin direnişini görüyoruz. Bazıları ‘martın sonu bahar’ diyor. Emekçiye bu memlekette dört mevsim kara kıştır, martın sonu krizdir ve yoksulluktur. Kimse pembe tablolar çizmesin.” diye konuştu.

Tütmez konuşmasını “Söyleyecek çok sözümüz, anlatacak çok şeyimiz var ama burada nefesimizi tüketmeye değil emekçi halka sosyalizm alternatifini taşımak için bir enerjiye ihtiyacımız var. Tüm yoldaşlarımız ve dostlarımızla mahalle mahalle fabrika fabrika okul okul ev ev büyütmeye ihtiyacımız var. Hepimize kolay gelsin yolumuzu açık olsun yoldaşlar. Yağma yok, sosyalizm var!” sözleriyle bitirdi.

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

4 Şubat 2019

 

 

 

 

To Top