Genel

TKH Gençliği: “Katkı Payı” Değil, Soygun! Üniversite Harçları Kaldırılmalıdır!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla üniversite harçlarına zam yapılması kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Çifter maaşlı AKP’liler, borçları silinen sermayedarlar, her yıl milyonlarca lira ödenek ayrılan tarikat ve cemaatler bir yanda dururken, öğrencileri müşteri, üniversitelerimizi ticarethane olarak gördüğü herkesin malumu olan AKP’nin yalnızca krizin faturasını gençliğe kestiğini söylemek az kalacaktır. Meselenin kendisi AKP’nin tek başına krizin yükünden kurtulma çabası değildir. 

Üniversitelerimiz yıllardır ticarethane mantığıyla yönetilmektedir, eğitim bir sektör olarak görülmektedir. Sermaye düzeni açısından bu “tüccar” yaklaşımı senelerdir memleketin bütün kurumlarına pompalanmış, piyasacı zihniyet eğitime de yerleştirilmiştir! 

AKP’li Cumhurbaşkanı imzasıyla yayınlanan harçlara %36 zam yapılması kararı, gençlere “girişimcilik” tavsiyeleri verip, sahte umutlar satan bir düzenin gerçek yüzünü ifade etmektedir. 

Piyasacılık ne özgürlük ne girişimcilik demek değildir. Piyasacılık demek soygun demektir. Eşitsizliğin, geleceksizliğin, yoksulluğun temel sebebi olarak piyasacılık memleket için bir karabasandır! 

Zaten üniversiteye gelene kadar kapitalizmin yarattığı eşitsizlikler, emekçi çocukları için eğitimin ulaşılabilirliğini azaltmaktadır. Özel üniversiteler, zaten senelerdir eğitim adı altında parayla diploma satmaktadır. İkinci öğretim veya uzaktan eğitimle ders veren fakültelerinse her yıl harç ücretlerine zam yapılmaktadır. 

Öğrenci gençliğin barınma, ulaşım, beslenme, kitap defter paralarına yetişemediği gerçeği ortadayken, katkı payı adı altında gerçekleştirilen bir soygundur!

Üniversite harçları kaldırılmalı, sermaye düzeni elini gençliğin cebinden çekmelidir! Eğitim her kademesinde tamamen parasız olmalı, eşitsizlikler ortadan kaldırılmalıdır! 

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği, bütün gençliği parasız ve eşit eğitim mücadelesini yükseltmeye çağırır!

TKH Gençliği
27.07.2022

To Top