Basın Toplantısı

TKH MK Üyesi Kurtuluş Kılçer: AKP iktidarının nefesi tükendi

Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) haftalık basın toplantısı TKH MK Üyesi Kurtuluş Kılçer’in katılımıyla gerçekleşti. Kılçer, “Cumhuriyetin yüzüncü yılına yaklaşırken zaferini ilan etmeye hazırlanan bu gerici rejime dur demenin zamanıdır!” diyerek yurt ve dünyadaki önemli gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ DİRENMELİ, BARINMA HAKKI İÇİN MÜCADELEYİ YÜKSELTMELİDİR!”

Kılçer, üniversite öğrencilerinin barınma sorununa değinerek şunları kaydetti:

Bugün gençlerin karşılaştığı durum şu: Okuyacaksan yurt yok, mezun oldun iş yok. Bir de mezun olduktan sonra seni faiziyle kredi borcunla mezun ediyorlar!

AKP Genel Başkanı Erdoğan televizyon karşısında yurt konusunda masal anlatmaya devam ediyor. Ancak rakamlar ortada. Bugün önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısı 8 milyonun üzerinde iken devlete ait yurt sayısı 769 ve kapasitesi ise yaklaşık 720 bin.

Bugün kalacak yurt sorunu ile karşı karşıya kalan gençlere yönelik AKP tarafından dayatılan bu politika aslında doğrudan tarikat ve cemaat yurtlarına gençleri mahkûm bırakmak! Bu sinsi politikaya karşı üniversite gençliği direnmeli, barınma hakkı için mücadeleyi yükseltmelidir!

“DİYANET, TALİBAN GİBİ DAVRANMAKTADIR”

Kılçer, laikliğin tasfiyesine ilişkin ise şunları kaydetti:

Büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Anayasanın temel ilkesi olan laiklik ilkesinin ilgasıyla, ortadan kaldırılmasıyla karşı karşıyayız!

Anayasa değişikliğini gündeme alan AKP, laiklik ilkesini ortadan kaldırmanın yolunu yapmaktadır. Ya fiili olarak laikliği geçersiz kılan uygulamalarla laiklik anayasa metninde geçen bir sözcükten ibaret kalacak ya da laiklik tanımını iğdiş edip yeni anayasaya geçirecekler.

Son dönemde artan laiklik karşıtı söylem ve eylemler tesadüf değildir. Diyanet İşleri Başkanı özel olarak görevlendirilmiştir. Artık Diyanet siyasi bir kurum haline gelmiştir. Anayasal ilke olan laiklik karşıtı eylem ve söylemlerin odağı olan bir kurum durumuna dönüşmüştür.

İnsanların günaydın demesine takmış olan Diyanet, Taliban gibi davranmaktadır. İnsanların ne yiyeceği konusunda fetva veren Diyanet, Taliban gibi insanların yaşam tarzlarına müdahale etmektedir!

“AKP İKTİDARININ MEZHEPÇİ VE İŞBİRLİKÇİ DIŞ POLİTİKASI ÇÖKMÜŞTÜR!”

Kılçer, Suriye’deki savaşa ilişkin ise şunları söyledi:

Suriye’de yanan ateş devam ediyor. AKP iktidarı hala bu ateşe benzin döküyor, körükle gidiyor. Suriye politikası ülkemizin başına bela oldu. Sorumlusu ise AKP’dir. Milyonlarca sığınmacı ülkemizde, Suriye’nin bölünmesi ABD emperyalizmi tarafından planlanıyor. 

Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Cihatçı çetelere yönelik hamilik derhal son bulmalı, verilen bütün destek kesilmelidir!Suriye Devleti ile derhal masaya oturulmalı, sığınmacı sorunu ve İdlib sorununun çözümü için adım atılmalıdır. Bütün cihatçı terör grupları dağıtılmalıdır! 10 yıldır Suriye’de süren terör ülkemizi de vurmuştur. AKP iktidarının mezhepçi ve işbirlikçi dış politikası çökmüştür!

“YENİ BİR CUMHURİYET EMEKÇİLERİN VE  ÖRGÜTLÜ GÜCÜ VE MÜCADELESİ İLE KURULACAKTIR”

Kılçer, yeni bir cumhuriyet mücadelesinin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“AKP iktidarının nefesi tükendi. Ülkemizde bir seçim bekleniyor. Nasıl bir ülke istiyoruz sorusu bugün daha da önem kazanmış durumda. AKP ve MHP yeni bir anayasa hazırlıyorlar. Kurdukları istibdat rejiminin hukukunu oluşturmak istiyorlar.

Cumhuriyetin yüzüncü yılına yaklaşırken zaferini ilan etmeye hazırlanan bu gerici rejime dur demenin zamanıdır!

Bugün, yaklaşık yüz yıl önce halkımızın emperyalizme karşı mücadelesi ile kurulan 1923 Cumhuriyeti yıkılmıştır. Bugün yeni bir cumhuriyet kurulmalıdır!

Yeni bir cumhuriyet emekçilerin ve  örgütlü gücü ve mücadelesi ile kurulacaktır.

Türkiye Komünist Hareketi bütün halkımızı; sömürünün son bulacağı emekçilerin iktidarı için, eşitlikten ve özgürlükten yana bir düzen için, laik ve bağımsız Yeni bir cumhuriyet için mücadeleye güç vermeye çağırıyor!

Partimiz emekten, bağımsızlıktan, laiklikten, kamuculuktan yana yeni bir cumhuriyet programı hazırlamıştır. Bu programı meydanlarda, mahalellerde, okullarda, fabrikalarda halkımızla buluşturacağız!”

To Top