Parti' den Haberler

TKH’ tan 95.Yıl etkinliği

Türkiye Komünist Partisi’nin 95. kuruluş yıldönümü sebebi ile üyelerimiz ve dostlarımızın katılımı ile düzenlenen etkinlik sosyalizm mücadelesinde yaşamın yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ve Enternasyonel Marşı ile başladı.İlk konuşmayı yapmak için kürsüye çıkan Merkez Komite üyemiz Kamil Tekerek, Haziran Direnişinin hem sermaye diktatörlüğü hem de sosyalistler için eskiye dönüşün mümkün olmayacağı bir dönemi açtığını belirterek, şunları ifade etti: ” Türkiye’de liberalizm ve gericilik kendini topluma yeniden dayatmış olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bizim bu dayatmaya karşı durmamız, bu dayatmayı dağıtmamız ve bunun karşısında emekçilerin cumhuriyetini örmek düşmektedir.”

Tarihsel TKP üyesi ve TKH üyesi Kemal Parlak ise yaptığı konuşmasında, TKP’nin geçirdiği tarihsel sürecinden bahsederek TKP’yi yeniden ayağa kaldıracak iradenin Türkiye Komünist Hareketi’nde olduğunu ifade etti. Kemal Parlak’ın konuşmasından sonra sahne alan Güneşin Sofrası müzik grubu 15’lere Ağıt, Bandierra Rossa, İşçinin Alın Teri parçalarını seslendirdi.

Kadın bürosu sekreteri Nuray Yenil yaptığı konuşmaya ,AKP diktatörlüğünün ayakta kalması için yürütülen savaşta öldürülen gençlerin ailelerine, dayanışma duygularını dile getirerek başladı. Yenil, gerici zihniyetin hedefinde en fazla kadınların olduğunu belirterek, AKP diktatörlüğüne boyun eğmeyen kadınarın hesap sormakta kararlı olduğunu belirterek, geçen sene başlatılan İlerici Kadınlar örgütlenmesinin hızlı karşılık bulmasının sebebinin bu olduğunu ifade etti. Nuray Yenil partinin kuruluş yıldönümü vesilesiyle bu geleneği yaratan ve miras olarak bırakan Behice Boran, Zehra Kosova, Emine Erdinç, Suat Derviş gibi ilerici kadın mücadelesinin bütün emektarlarını selamlayarak konuşmasına son verdi.

İşçi Bürosu sekreteri ve Merkez Komite üyemizErkan Kılıç ise, komünist hareketin kendisini yeniden inşaa ederken ideolojik, siyasal ve örgütsel olarak dayanacağı temel gücün işçi sınıfı olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında, şu ifadelere yer verdi: “İşçi sınıfının gündemi sadece gündelik ekonomik mücadele başlıkları olarak düşünülemez, memleketin geleceğini belirleyen her başlık aynı zamanda işçi sınıfının temel mücadele başlıklarıdır. Tam da bu nedenle sınıfa seslenirken sosyalist ideoloji geriye çekilemez.”

Son konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Merkez Komite üyemiz Kurtuluş Kılçer, yapılan bu toplantının tarihe meydan okuma toplantısı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Bu toplantı, tüm zorluklara rağmen, Marks’ın, Engels’in, Lenin’in, Stalin’in bayrağını 2000’li yılların Türkiye’sinde yeniden ayağa kaldırmak, insanlığın eşitlik, özgürlük, kardeşlik hülyasında nasıl ete kemiğe büründüreceğimiz bir sözbirliğinin, tarihe meydan okuması olarak görülmelidir. Şimdi ayağa kalkma zamanı, komünist siyaseti ülke topraklarında yeniden örgütlenme zamanı, emekçilerin kurtuluşu için bu ülkede eşitlik ve özgürlük taleplerinin yeniden siyasete tahvil edilmesi gerekmektedir. Bunun için buradayız, bunun için büyük bir kavgaya giriştik. Türkiye Komünist Hareketi, açıkça sosyalist Türkiye demektedir, bundan aşağı asla düşmeyecektir.”

To Top