Basından

TÜRKİYE SOSYALİST HAREKETİ AYNI HATAYI BİR DAHA YAPMAK ZORUNDA DEĞİL

Partimiz, Türkiye Komünist Hareketi Merkez Komite Üyemiz Kurtuluş Kılçer Manifesto TV’de yayınlanan Manifesto’nun Gündemi programına konuk oldu. Seçimlere, sol ittifaka ve güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunun MK Üyemiz Kılçer, Türkiye’de her seçimin önemli olduğunu ve sosyalist harekete bir rol biçildiğini ifade ederek şunları kaydetti:

Türkiye’de her seçim önemlidir. Türkiye son 20 yıldır AKP’nin yarattığı bir karşı devrim sürecinden geçiyor, gerici bir istibdat rejimi içerisindeyiz şu anda. Haliyle ‘bu karanlığın sonu gelir mi?’ gibi bir soru var karşımızda. Türkiye siyaseti, emekçi sınıflar ve özel olarak da sosyalist hareket açısından da önemli bir yere oturuyor seçimler. Ama başta da ifade ettiğim gibi her seçim çok önemli Türkiye’de. Son 50 yıla baktığımızda seçimler hiçbir zaman önemsiz olmadı.

Seçim süreçlerine baktığımızda Türkiye sosyalist hareketine dönük bir elbise, bir rol biçilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu biçilen rolün gerekçesi olarak seçimlerin kritikliği argüman olarak kullanılıyor. 1977, 1989, 2007 seçimleri bu seçimlere benzer bir hava ile yürütüldü. Sosyalist hareket bir yöne doğru itilmeye çalışıldı. Ortada bir düzen projesi var ve bu düzen projesinde sosyalistlere bir yer biçiliyor.

Millet İttifakı’nın desteklenmesi, Milet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayına tereddütsüz oy verilmesi ya da HDP çatısı altında bir ittifak tezleri öne sürülüyor. Gerekçe olarak da yine seçimlerin kritik olduğu argümanı kullanılıyor.

Bugün yaşadığımız seçim atmosferinin benzerleri daha önce de yaşandı. Bu ülkenin komünistleri olarak, tarihten ders çıkarmak gerektiğini, bir tarihsel bilince sahip olmak gerektiğini ve bu bilinç doğrultusunda bugünkü seçimlere yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Tarihten ders çıkartacağız ve bugüne bakacağız. Türkiye sosyalist hareketi aynı hatayı bir daha yapmak zorunda değil.

Seçimler çok önemli doğru, peki önemli bir seçimde sol kendini niye önemsizleştiriyor? Mesele bu. Biz madem önemli bir döneme giriyoruz, önemli bir seçimle karşı karşıya kalacağız, öyleyse sol da kendine gereken önemi vermelidir. Geçmişe ilişkin anlattığım örneklerde, sol kendini önemsizleştirecek konumlar aldı. Önemli bir seçim sürecine giriyorsak, sol da kendini daha önemli bir hala getirecek bir çıkış yapmalı, tutum almalı, tavır göstermeli, iradesini ortaya koymalıdır.

Türkiye sosyalist hareketinin gücünü, etkisini bilmek ve görmesi gerektiğini, Türkiye’de devrimci, bağımsız, sosyalist bir odağın yaratılması konusunda becerikli davranacağını, önümüzdeki süreçte böyle bir odağın ortaya çıkması noktasında müjdeli haberler verebileceğimize kendi adımıza inanıyorum. O yüzden de birlikte, sağduyulu bir biçimde, Türkiye’de sol siyasetin ortak paydalarda buluşmasının yolunu döşemek için hepimizin emek vermesi gerektiğini düşünüyorum.”

To Top