Basın Açıklamaları

YENİ YILDA YENİ BİR ÜLKE, YENİ BİR ÜNİVERSİTE MÜCADELESİNE!

2022 yılı; genç işsiz nüfusun artmasıyla, yurtlardaki koşulların daha da kötüleşmesiyle, yurt ve yemekhane ücretlerinin, ev kiralarının, eğitim araç- gereç fiyatlarının yükselmesinin üzerine tüm bu ekonomik gerçekler, işsizlik ve kötü hayat şartlarının üzerine ülkeyi karanlığa sürükleyen AKP’nin üniversitelere olan müdahaleleri de her geçen gün arttı.

Gerek bir korku ortamı yaratmak ve göz dağı vermek için; üniversiteler henüz açılmamışken “sıkıyönetim” genelgesi yayınlayarak, üniversitelerde kulüp, topluluk etkinliklerini engelleyerek, öğrencilerin hak arayışlarının önüne geçerek; gerek tacizci öğretim üyelerini, kendi orta çağ zihniyetlerine yandaşları, çeteleri üniversitelerde barındırarak; gerek gerici derneklerin, cemaatlerin ve tarikatların gençlik içerisinde ve üniversitelerde örgütlenmesinin önünü açarak bu müdahaleler devam etti.

Üniversiteleri piyasanın bir kurumu hâline getirirken öğrencilere sefaleti reva gören AKP; bunlarla yetinmeyip, en son, Recep Tayyip Erdoğan’ın da “müjde” olarak gösterdiği KYK öğrenim kredi ve burs artışını (850 TL’den 1250 TL’ye çıkan), devrim niteliğinde bir artış olarak gençliğe sundu.

En açık hâliyle gerici AKP zihniyeti ve sermaye düzeni, gençliği yalnızca bir oy deposu, bir müşteri gibi görerek ve sonucunda gençliğe geleceksizlik dışında hiçbir şey vaat edemeyerek 2022 senesini geçirmiştir.

Gençlik açısından bu tablo, bir umutsuzluk tablosu gibi görünse de tam tersine bir mücadele başlığı hâline gelmelidir. Bu karanlık tabloyu yırtıp atacak, geleceği kuracak, aydınlık yarınlara yürüyecek güç; ilerici, devrimci, yurtsever gençliğin ayağa kalkmasıyla yaratılabilir.

“ODTÜ Ayakta!” eylemleriyle, yakın zamanda Boğaziçi eylemleriyle, İstanbul Üniversitesi’nin yemekhane eylemleriyle, özel üniversitelerdeki zam eylemleriyle gençlik daha önce de ayağa kalktı ve kazanımlar elde etti, mücadelesi ile bu düzenin karşısına geçti.

Geleceğimizi kazanmak için bugün tekrar ayağa kalkmanın vaktidir! Eşit, özgür, bilimsel ve laik bir eğitim için; insanca bir yaşam için; kapitalizmin ve emperyalizmin yarattığı yoksulluğa, savaşlara, eşitsizliğe son vermek için; gericiliğin artmasına yol açan tüm aktörlerin ve AKP’nin düzenine son vermek için gençlik yeni bir dönemi mücadeleyle açmalıdır!

Yeni yılda, TKH Gençliği olarak, tüm gençliği AKP’ye ve düzen muhalefetinin sahte umutlarına teslim olmadan, bu sömürü düzenine baş eğmeden; Denizlerden, Mahirlerden ve Harunlardan aldığımız güçle memlekete sahip çıkmaya, yeni bir ülke ve yeni bir üniversite mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz!

Yeni yılda yeni bir ülke, yeni bir üniversite mücadelesine!

TKH Gençliği

To Top