0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

1 Eylül, savaşa, faşizme ve emperyalist barbarlığa karşı barışın savunulduğu günün adıdır.
1 Eylül, savaşa, faşizme ve emperyalist barbarlığa karşı barışın savunulduğu günün adıdır.

1939 yılında faşizmin Polonya’yı işgaliyle İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün olan 1 Eylül tarihi unutulmamalı, unutturulmamalıdır. Emperyalist barbarlığın yarattığı savaş ve yıkımın üzerinden geçen 84 yıla rağmen dünyada savaşlar sona ermezken, insanlık yeni bir dünya savaşına adım adım bizzat emperyalizm tarafından sürüklenmektedir.

 

İkinci Dünya Savaşı’nda faşizmin Avrupa’da yarattığı yıkım ve savaşın bedeli büyük olmuştur. Bugün de benzer bir biçimde emperyalizmin ABD’nin ve NATO’nun kanlı savaş senaryoları dünyanın birçok noktasında yaşanmaya devam ediyor. 84 yıl önce Almanya’da ortaya çıkan Nazizm bugün Ukrayna’da ABD emperyalizminin vekaletinde yeniden canlandırılmış ve savaş bir kez daha Avrupa’nın kapısını çalmaktadır. Emperyalizm, sömürge siyasetini savaş, terör ve provokasyonlarla dünyanın her noktasına taşırken, dünyamız kapitalist barbarlığının büyük tehdidi altındadır.

 

Dün faşizme, Nazizme ve emperyalizme karşı büyük bedeller ödeyerek zafer kazanan dünya halklarının dostu Sovyetler Birliği bugün yok. Dünya, Birinci Dünya Savaşı öncesine dönerken, emperyalist barbarlık da vekalet savaşlarıyla yeniden sahneye dönmüştür.

 

İnsanlığın kurtuluşu için canla başla mücadele edenleri unutmadık. 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla İkinci Dünya Savaşı’nda faşizme ve Nazizme karşı zafer kazanan partizanları ve Sovyet lideri Stalin’i anıyoruz.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü, savaşa, faşizme ve emperyalist barbarlığa karşı barışın savunulduğu günün adıdır. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde emperyalizme ve faşizme karşı mücadele yükseltilmelidir.

 

Kahrolsun emperyalizm ve faşizm!

Yaşasın barış!

WhatsApp