0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Gayrettepe'de yaşananlar ikinci Soma'dır!
Sorumlular hesap vermelidir!
Gayrettepe'de yaşananlar ikinci Soma'dır!
Dün Gayrettepe'de bir eğlence mekanının tadilatı esnasında çıkan yangın sonucu en az 29 işçi hayatını kaybetti. Bu açık bir şekilde, göz göre göre gelen seri iş cinayetidir, katliamıdır. Gayrettepe'de dün yaşananlar, on yıl önce gerçekleşen Soma katliamının benzeridir. Türkiye işçi sınıfı bir kez daha seri iş cinayetlerinin kurbanı olmuştur. 
 
Göz göre göre gelen bu katliamın sorumlusu sermaye düzeni ve iktidarıdır. Her türlü mafyöz ilişkinin merkezi olan bir eğlence mekanının, işçileri kurbanlık koyun gibi ölüme göndermesi bu düzenin değişmez yasasıdır. Mafya-sermaye-devlet üçgeninde hayatını kaybeden emekçilerin sadece yasını tutmuyoruz, öfkesini duyuyoruz. 
 
Bu olay göstermektedir ki; sermaye düzeni işçilerin kanı üzerinden yükseliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile AKP iktidarı, çıkardığı yönetmelikleri ve yasaların bile takip etmemektedir. Göz göre göre gelen bu ölüm, denetimsizliğin, plansızlığın ve sorumsuzluğun ürünüdür. 
 
Tüm ülke çapında işyerlerinin denetimleri işçi sınıfı dışında başka bir güç tarafından gerçekleştirilemez. Bugünkü sermaye düzenindeki bürokratlar bizzat bu denetimsizliğin devamından yanadır. Sermaye düzeni plansızlıkla, sorumsuzlukla büyümeye devam etmektedir. 
 
Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, tüm ilerici kurumları, devrimcileri, yurtseverleri, emek örgütlerini ve emek dostlarını ikinci Soma'nın hesabını sormak için harekete geçmeye çağırmaktadır. Başta olayın yaşandığı mekanın önünde olmak üzere, öfkemizi ve yasımızı tüm işyerlerine yayalım. Tüm emekçileri ülke çapında bu kara olayı anmaya ve bu olayın bir daha yaşanmaması için işyerlerinde etkin bir örgütlülüğü yaratmaya çağırıyoruz. 
 
Tüm emekçileri ölüme gönderilen bu düzen yıkılmadan, bu katliamları durdurmak mümkün değildir. Çağrımız tüm emekçileredir; dün Soma'da yaşananlar, bugün Gayrettepe'de yaşanmıştır, yarın nerede yaşanacağı bilinmemektedir.
 
Bu ölüm düzenine karşı örgütlü bir mücadele vermek dışında yaşamak için başka bir çare bulunmamaktadır. 
 
Yaşamak için örgütlü mücadeleye! 
WhatsApp