0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Maraş Katliamı’nı unutmadık!
Maraş Katliamı’nı unutmadık!
Ülkemizi 12 Eylül faşist cuntasına götüren önemli olaylardan biri 19-26 Aralık 1978 tarihlerinde Maraş’ta yaşanan katliam olmuştur. MİT ve kontrgerilla eliyle düzenlenen provokasyon sonucunda resmi sayılara göre 111 yurttaş yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve işyeri yağmalanmıştır. Katliamda ölenlerin sayısının resmi sayılardan çok daha fazla olduğu bugün bilinmektedir. Yaratılan provokasyonun ardından gerici-faşist güruh özellikle Alevi yurttaşların yaşadıkları mahallelerde günlerce süren kanlı bir katliama imza atmışlardır. Çocuk, kadın, yaşlı demeden katledilen yurttaşlarımız tarihte eşine az rastlanan bir şekilde öldürülmüştür.
 
Maraş’ta yaşananlar bir insanlık suçudur!
 
Bu katliama imza atanların ve emri verenlerin kimler olduğu bilinmektedir. Soğuk Savaş döneminde ABD ve NATO eliyle kurdurulan antikomünist, gerici örgütlenmeler bu katliamın doğrudan uygulayıcısı olmuşlardır. Ülkü Ocakları ve kontrgerillanın elbirliğiyle yaptığı bu katliamda emri verenler hakkında onlarca ifade ve kanıt bulunmaktadır. Buna rağmen olayın failleri açılan davalar sonucunda göstermelik cezalar almış ve birçoğu kısa sürede affedilmiştir.
 
Bugün AKP iktidarında cisimleşen zihniyet tam da Maraş katliamını yapan zihniyetin sürdürücüsüdür. Demokrasi kılıfını kullanarak kurdukları yeni rejim gerici-faşist bir koalisyon temelinde şekillenmiştir. Son olarak Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılması ile devlet eliyle Şeyh Sait’in adının Diyarbakır’da bulvara kayyım eliyle verilmesi bunun temel göstergeleri olarak ortadadır.
 
Aradan geçen 45 yıla rağmen Maraş’ta yaşanan insanlık suçunu unutmadık, unutmayacağız!
 
Partimiz, ülkemizi katliamcı ve yağmacı güçlere teslim etmemek için tüm emekçileri gericiliğe karşı mücadeleye çağırmaktadır.
WhatsApp