0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Van'da alınan karar gerici istibdat rejiminin gerçek yüzüdür
Van'da alınan karar gerici istibdat rejiminin gerçek yüzüdür
Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın daha önce onay verildiği halde seçimden hemen sonra seçilme yeterliliğinin olmadığı yönünde verilen karar hukuki değil politik bir karardır.
 
AKP eliyle seçim dönemlerinde Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarının bağımsız kişilere verilmesi uygulamasının kaldırılmasının neden olduğu keyfi sonuçların bir örneği ortaya çıkmıştır.
 
AKP iktidarının attığı bu adım kimseyi şaşırtmamalıdır. Seçimleri demokrasi şöleni ve seçim sonuçlarını da demokrasinin kazanması olarak ilan edenlerin sözlerinin geçerliliği de ancak iki gün sürmüştür. AKP’nin gerici istibdat rejiminin iktidar partisi olduğu unutulmamalıdır. 
Seçimden hemen önce Kürt sorununda çözüm olarak AKP’nin işaret edilmesi ve gerici istibdat rejiminden çözüm beklentisi ise Van’daki siyasi müdahaleyle birlikte boşa düşmüştür.
 
Sabah akşam milli irade arkasına saklanan gerici AKP rejiminin gerçek yüzü budur.
 
Partimiz, Van halkının kandırılması anlamına gelen ve çoğunluğun iradesini ortadan kaldıran bu gayrimeşru durumu protesto eder, seçim sonuçlarına yönelik hukuk eliyle yürütülen politik müdahalenin karşısında yer aldığını ifade eder.
WhatsApp