Basın Açıklamaları

Akademi boyun eğmeyecek!

Türkiye Komünist Hareketi Basın Açıklaması

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP iktidarı bilime, üniversitelere ve akademisyenlere karşı savaş açmış bulunuyor.

Tıpkı bugün Suriye’de Ortadoğu halklarına, cihatçı terör örgütlerini destekleyerek ve emperyalizmin çıkarları adına açtıkları savaş gibi.

Tıpkı bugün Diyanet İşleri Başkanlığı’nın laikliğe, Alevilere, bilime, akla ve ahlâka savaş açtığı gibi.

AKP’nin amacı bellidir. Bugün teröre destek yalanına sarılarak üniversitelerde cadı avı başlatmak istemektedir.

Daha dün ODTÜ’de mescit yalanı üzerinden provokasyon yapmak isteyen AKP amacına ulaşamamış, bu amaca ulaşmak için düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanan binlerce akademisyene karşı bu kez “terör desteği” yalanına sığınarak yeni bir saldırı başlatmıştır.

AKP’nin saldırısının mahiyeti mafya lideri faşist Sedat Peker’in ağzından çıkmaktadır. “Kanlarını döküp, bu kanlarıyla duş alacağız” diyen bir faşistin açık bir şekilde söyledikleri AKP zihniyetinin tezahüründen başka bir şey değildir.

Sapık Diyanet’in arkasında duran, Suriye’de gerici cihatçıları destekleyen, faşist mafya liderlerine kol kanat geren bir iktidarın bugün üniversitelere karşı başlatmış olduğu bu saldırı, tehdit ve şantaj, düşünce ve ifade özgürlüğüne, bilime vurulmuş büyük bir darbe olacaktır.

Üniversitelerde AKP faşizminin hedefinde olan akademisyenler boyun eğmeyin!

Patlamalarla, katliamlarla ve gerici hamlelerle yıldırılmaya çalışılan emekçiler, kadınlar ve gençler boyun eğmeyin!

Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, AKP’nin ve faşist uygulamalarının üniversitelere yönelik saldırısının karşısında, boyun eğmeyen akademisyenlerin yanında olduğunu ilan etmekte, emekçi halkımızı bu tehdide karşı dayanışmaya çağırmaktadır.

Türkiye Komünist Hareketi

Genel Merkez

To Top