Basın Açıklamaları

Asgari ücret doyurmuyor: İşte AKP düzeni!

AKP 2017 yılının asgari ücretini açıkladı. Yüzde 8’lik ücret artışıyla asgari ücret yeni yıldan itibaren net 1.404 TL olacak.

Geçen yıla göre 100 TL’lik bir artışı öngören AKP, patronların “zam olmasın” isteğini yerine getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı dahi “işçiler bu durumdan memnun kalmayacak” şeklinde açıklama yapması AKP’nin ekonomide işçi ve emekçiye değer vermediğini bir kez daha göstermiştir.

Devlet kurumlarının dahi açlık sınırını 1432 TL olarak belirlediği, sendikaların en az 1600 TL olması gerektiğini ifade ettiği asgari ücretin 1400 TL olması AKP’nin emekçileri “açlığa” reva gördüğünün kanıtıdır.

Geçtiğimiz günlerde bir gecede kişi başı yıllık gelirin 2 bin dolar arttığını iddia eden AKP’nin, asgari ücreti artan kur ve enflasyon sonucu geçtiğimiz yıldan dahi düşük bir seviyede tutması ekonomideki kötü gidişatın faturasını işçilere kestiğini gösteriyor. Dahası yeni yılda devreye sokulacak Bireysel Emeklilik Sigortası ve enflasyon düzeyiyle asgari ücret artışının kuşa döneceği açıktır.

Bu kabul edilemez.

Emekçiler, bu durumu reddetmeli ve hak ettikleri insanca bir yaşam için ayağa kalkmalıdır.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

30 Aralık 2016

To Top