Basın Açıklamaları

Bilim düşmanlarını polis ordusu koruyamaz!

Sakarya Üniversitesi’nde yaşananlara ilişkin, TKH Gençliği basın açıklaması

AKP iktidarının gerici, piyasacı ve saldırgan politikaları ülkenin dört bir yanında olduğu gibi son günlerde de üniversitelerde etkisini göstermektedir.

Bugün Sakarya Üniversitesi’nde Emine Erdoğan’ın açılış konuşmasını yapmak üzere davetli olduğu Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Kongresi’ne katılmak üzere kongre merkezine giden öğrencilere, polis ve özel güvenlik birimleri kendilerini “tehdit unsuru olarak gördüklerini” belirtmişlerdir. Kongre salonuna alınmayan öğrenciler, geçerli bir neden gösterilmeden  gözaltına alınmışlardır.

AKP iktidarı yıllardan beri kadınları her alanda yoksayarak, kadın düşmanı politikalarla kadına yönelik şiddeti meşrulaştırma çabası içindedir. Sakarya Üniversitesi Kadın, Aile, Sağlık ve Sosyal İşler Araştırma ve Uygulama Merkezi (SAÜKAM) ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) çağrısıyla yapılan etkinlikte öğrenciler kendi okullarında kongre salonunun dışında olmalarına rağmen kolluk kuvvetleri tarafından zorbalıkla gözaltı aracına bindirilmişlerdir.

Kadın ve bilim düşmanlarının okulun kongre salonunda kürsüde konuşma yaptığı, kadının kahkahasına, ne giyeceğine, kaç çocuk yapacağına karar vermeyi kendilerine görev bilmişlerin elini kolunu sallayarak girebildiği okulda, üniversitenin öğrencileri, salona alınmamış, gözaltına alınmıştır. 

Bizler okullarımızı bu gerici, kadın ve bilim düşmanı zihniyete bırakmayacağımızı ilan ediyoruz. Bu zihniyet her nereye giderse gitsin karşısında üniversitelerin ilerici, yurtsever ve devrimci öğrencilerini bulacaktır.Üniversitelerde gericiliğe geçit vermeyeceğiz!

TKH Gençliği

To Top