Basın Açıklamaları

Bu kurnazlık gençliğe sökmez!

ODTÜ’de yaşanan gelişmeler ve Recep Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’de yaptığı konuşmaya ilişkin açıklamamızdır.

Geçtiğimiz günlerde, ODTÜ’de gerçekleştirilecek olan Aykut Kence Evrim Konferansı’nın, bir dizi bahaneyle engellenmeye çalışıldığı ortaya çıkmıştı. Bu girişimin altında yatan nedenin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ Teknokent Bilişim Merkezi’nin açılış törenine davet edilmesi olduğu anlaşıldı.

Erdoğan bugün yaptığı konuşmasında ise bilimin ticari bir meta haline gelmesine izin verilmemesi, eğitimin niteliğinin arttırılmasından bahsetti. Ek olarak ise üniversitelerdeki “ideolojik kavganın” ODTÜ’yü esir aldığından dem vurdu.

Tayyip Erdoğan’a bu konuşmayı yaptırmak için, ODTÜ yönetimi ise siyasi ve ideolojik saikleriyle hareket edip, başta Aykut Kence Evrim Konferansı olmak üzere üniversitedeki etkinlikleri iptal etmiştir.

Bu adlı adınca bir saldırı ve AKP siyasetinin ikiyüzlülüğüdür. Gerici ve piyasacı AKP iktidarı, üniversitelerin temel özellikleri olan bilimsel düşünce ve üretimi ortadan kaldırmış, 16 yıllık tablo gençliği geleceksizliğin pençesine doğru sürüklemiştir. Bu sürecin mimarı kendileri değilmiş gibi yapılan konuşmalar gençliğin kafasını kurcalamaya, algısını değiştirmeye yetmeyecektir.

8 milyon üniversite öğrencisiyle övünen AKP, 1 milyon 115 bin üniversitelinin okulu bırakmasına ne demektedir?

Üniversitelerin alanlarını ranta açmak için üniversiteleri bölen AKP iktidarı, bilimin ticari bir meta haline gelmemesi gerektiğini hangi mantıkla söylemektedir?

Ortada olan şey burjuva siyasetinin kurnazlığıdır.

İktidarı boyunca gençlikle bağını kuramayan, kindar- dindar nesil hevesini hayata geçiremeyen 2. Cumhuriyet rejimi, 31 Mart yerel seçimlerine giderken gençliğe yönelik hamlelerini hayata geçirmeye çalışmakta, kapsayıcı bir görüntü verme kaygısı gütmektedir.

Gençliğin ise yanıtı bellidir.

Sömürü, geleceksizlik, açlık ve yoksulluk yaratan kapitalizme ait bütün ideolojik ve siyasal düşünceler önce üniversitelerden, sonra da memleketten silinip atılacaktır. ODTÜ başta olmak üzere, Türkiye’nin bütün üniversitelerinde “okumuş insan emekçi halka karşı sorumludur” diyen komünist gençler vardır, gericiliğe ve piyasacılığa karşı sosyalizm mücadelesini yükseltmektedir!

TKH Gençliği

6 Şubat 2019

To Top