Basın Açıklamaları

Cemaat ve tarikatlarla toplanılması anayasal suçtur!

Babanın kızına şehvet duymasını meşru, yılbaşı kutlamalarını gayrimeşru olarak nitelendiren, “cemevleri kırmızı çizgimizdir” diyen, nişanlılar el ele tutuşamaz fetvaları veren, çocuk istismarcısı Ensar Vakfı’nın hamiliğiyle bilinen Diyanet İşleri Başkanlığı şimdi de “Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması” düzenliyor.

“Anayasa’da laiklik olmaz” sözlerini sarf edebilen bir TBMM Başkanı, laik hukuku “sapık” ilan eden kalemşörleri olan AKP iktidarı, Cumhuriyet’in en temel değerlerinden biri olan laikliği bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı’nın faaliyetleri ile ayaklar altına alıyor.

İstismarcı Ensar’dan, Menzil Tarikatına, İhvan Cemaatinden, İsmailağa Tarikatına kadar otuzun üzerinde cemaat ve tarikatla Anayasal suç işlemeye hazırlanan Diyanet AKP iktidarının gericiliği yayma aracı olarak işlevlendiriliyor.

“Tekke ve zaviyelerin kapatılması ve yasaklanması kanununa” göre varlığı dahi yasadışı olan tarikat ve cemaatlerle toplantı düzenlenmesi laiklik düşmanlığının açık göstergesidir.

Çocuklarımızın istismarına, yanarak, kaçak binaların enkazlarında can vermelerine neden olanlar, eğitimi medreselere devreden, yoksulluğu kader olarak dayatanlar, gerici terörün ve barbarlığın kaynağı olanlar tarikat ve cemaatlerden başkası değildir.

Yobaz çeteler eliyle Suriye’yi kan gölüne çevirenler şimdi de ülkemizdeki katliamların zeminin hazırlamaktadır. Fetvalar ve açıklamalarla bu katliamların yolunu açanlar laikliğe sahip çıkan yurttaşlarımıza saldırmaktadır.

Cihatçı katil çetelerle aynı zihniyete sahip olan ve laikliği ortadan kaldırma hedefiyle hareket cemaat ve tarikatlarla yapılacak toplantı onları meşrulaştırmak ve resmi olarak tanımak anlamına gelecektir. FETÖ adındaki cemaatin 15 Temmuz darbe girişimi ve 250’ye yakın yurttaşımızı katletmesi ortadayken tarikat ve cemaatlerle yapılacak toplantı büyük bir skandaldır. Suriye’deki cihatçı katillerle aynı zihniyete sahip tarikat ve cemaatlerin meşrulaştırılması büyük bir anayasal suçtur.

Bütün cemaat ve tarikatlar kapatılmalıdır.

Bugün bu gerici örgütlenmelerin varlıklarının teminatı olmaya soyunan ve son dönem bütün uygulamalarıyla mezhepçi bir yapıya denk gelen ve laiklik karşıtı bir odak haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı da kapatılmalıdır.

Bu gerici kuşatma dağıtılmadan ne FETÖ ile ne de gerici katliamlarla mücadele edilebilir.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

6 Ocak 2017

To Top