Basın Açıklamaları

Dokunulmazlık şantajından vazgeçin!

Yeni anayasa ve başkanlık tartışmasının gündemde olduğu bir dönemde AKP iktidarının bir yandan da baskı ve savaş politikası bütün şiddetiyle sürmekte, ülkemiz diktatörlüğe adım adım götürülmek istenmektedir.

Dün AKP’den daha fazla demokrasi bekleyenler bugünkü gerçekler karşısında yanılmışlardır. Gerici, piyasacı ve işbirlikçi yeni bir rejimin kurucu partisi olan AKP’nin ülkemizi getirdiği yer çatışma, baskı, hukuksuzluk ve savaş halidir. Ortadoğu’da yaptıkları belli olan AKP iktidarı, Ortadoğu’da sürdürdüğü savaşı ülkemize taşımıştır.

Ülkemizin bir dizi ilinde devletin abluka ve sokağa çıkma yasağıyla büyük toplumsal sorunlara yol açan savaş hali ortadayken AKP iktidarının Meclis’te HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep etmesi ateşe benzin dökmektir.

Devleti temsil ettiği varsayılan Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan çıktığı her kürsüde “dokunulmazlıklar kaldırılsın” söylemi, çok övündükleri “demokrasiye, millet iradesine ve hukuka” sığmayacak diktatörlük örneği olarak karşımızdadır. Bu durum normal sayılmamalıdır.

Bugün Kürt sorununda siyasi bir karar verilmiştir. Kürt sorunu şiddet, baskı ve savaşla boyun eğdirilerek çözülmek ve HDP milletvekillerinin susturulması ve tutuklanması istenmektedir.

Dokunulmazlıklarının kaldırılması, bugün yaşanan şiddet ve savaş ateşini körüklemek dışında bir anlamı olmayacaktır. Dün yolsuzluk söz konusu olduğunda dokunulmazlık zırhının arkasına saklananların bugün HDP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılsın demesi AKP zihniyetinin gerçek yüzüdür.

Türkiye Komünist Hareketi olarak, dokunulmazlıkların kaldırılması girişimlerini protesto ediyor, AKP iktidarının başkanlık kılıfıyla diktatörlük hevesine karşı halkımızı uyarıyoruz.

Türkiye Komünist Hareketi

Merkez Komitesi

 

To Top