Basın Açıklamaları

Emperyalizmin oyunları bozulmalıdır! Mezhepçi politika bırakılmalı, Suriye yönetimi ile masaya oturulmalıdır!

Suriye’de süren yıkım ve savaşın 10. Yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikan gazetesi Bloomberg’e yazdığı bir makale ile emperyalist batıdan destek istemiştir. Erdoğan öz itibariyle YPG desteğini bırakıp meşru muhalefet olarak cihatçıları görün diyerek Suriye’de emperyalizmin çıkarlarının taşeronluğuna bir kez daha talip olmuştur!

Ancak Erdoğan’ın anlattığı Suriye öyküsü bambaşkadır!

AKP başından beri Suriye’de savaşa benzinle gitmiştir. Suriye’de yanan ateş ne yazık ki ülkemizi de yakmış, ülkemiz büyük bedeller ödemiştir. 3,5 milyon Suriyeli göçmen ülkemize gelmiş, Suruç, Reyhanlı, Ankara Gar, Reina, Beyoğlu, Sultanahmet, Havalimanı başta olmak üzere ülkemizde büyük katliamlar yaşanmış ve Türk askeri doğrudan savaşa sokulmuştur!

Bugün geriye dönüp baktığınızda, Fırat’ın doğusunda arkasında ABD emperyalizminin olduğu YPG bölgesinin ve batısında arkasında AKP iktidarının olduğu cihatçı çeteler egemenlik bölgelerinin bulunduğu bölünmüş ve aynı zamanda yıkılmış, yakılmış ve yüzbinlerce insanını yitirmiş bir Suriye bulunmaktadır!

Ortada yıkılmış Suriye ile birlikte bölünmüş bir Suriye gerçeği vardır ve bu gerçeğin sorumlularından birisi ABD ise diğeri de AKP’dir!

Suriye’deki savaşın planları ABD emperyalizmi tarafından yapılmış, İsrail tarafından çizilmiş, Türkiye, Katar, BAE ve Suudi Arabistan eliyle yürütülmüş ve cihatçı çeteler kullanılarak uygulanmıştır!

Bu savaş ülkemizin değil emperyalizmin ve doğrudan İsrail’in çıkarlarının ve güvenliğinin korunması için zorlanmış, provoke edilmiş, silahlandırılmıştır!

AKP, Büyük Ortadoğu Projesi’nin taşeronluğunu üstlenerek büyük hata yapmıştır!

AKP, doğrudan işgalci İsrail yönetiminin çıkarlarına hizmet ederek büyük hata yapmıştır!

AKP, mezhepçilik yaparak Ortadoğu’da halkların birbirlerine düşman kesilmesine hizmet ederek büyük hata yapmıştır!

AKP, cihatçı çetelerin hamiliğine üstlenerek, ülkemizin yanı başında bir cihatçı terör örgütlerine şeriat devleti kurdurtarak büyük hata yapmıştır, yapmaktadır!

AKP, BOPcu, mezhepçi ve işbirlikçi siyaseti nedeniyle ülke çıkarlarını bütün bölgede ve Akdeniz’de riske atarak büyük hata yapmıştır!

AKP, Suriye politikası nedeniyle ülkemizin büyük bedeller ödemesine neden olmuş, yüzlerce yurttaşımız bombalı katliamlarda yaşamını yitirmesinin sorumluluğunu taşımaktadır!

Bugün Suriye’de yaşanan yıkımın ve savaşın amacı bellidir: Suriye’nin bölünmesi ve güçsüzleştirilmesi, işgalci İsrail’in güvenliği ve Ortadoğu’nun doğal kaynaklarının yağmalanmasıdır!

AKP, siyonist ve işgalci İsrail’in çıkarlarını savunan siyasal İslamcı bir parti olarak tarihe geçmiştir!

Bugün de bir kez daha ABD emperyalizmine seslenerek medet ummaktadır!

Ülkemizin yanı başında cihatçılar eliyle kurulacak bir şeriat devletinin ülkemizin başına büyük bela olacağı herkes tarafından görülmelidir!

Bugün en büyük düşman ne Kürtler ne de Esad yönetimidir! Bugün en büyük tehlike Suriye’de fitne ateşini yakan emperyalizm ve cihatçı çetelerdir!

Arkasında hangi emperyalist güçlerin belli olduğu cihatçıların hamiliğinden ülkemize fayda gelmez!

AKP, mezhepçiliği bırakmalı, Esad yönetimiyle doğrudan görüşmeli, Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve birliği için somut olarak adım atmalıdır!

Arkasına emperyalizmini alarak Suriye’nin bölünmesine hizmet edecek adımlarda ısrar eden Kürt siyasi hareketi de derhal silahlarını emperyalizme karşı çevirmelidir.

Türk, Arap ve Kürt halklarının kardeşliği mümkündür!

Emperyalizmin oyunları boşa çıkarılmalıdır!

To Top