Basın Açıklamaları

Emperyalizmle, Gericilikle, Sermaye Düzeniyle Kavgamız Var!

16 Mart’ı Unutmadık!

Artan baskı ve saldırılara karşı üniversiteye toplu-giriş çıkış kararı alan devrimci öğrencilere yönelik tahrip gücü yüksek bombalarla gerçekleştirilen ve 7 devrimcinin öldürülmesiyle sonuçlanan 16 Mart Katliamı’nın üzerinden 44 yıl geçti. 

Emperyalizm, sermaye düzeni ve kontrgerilla işbirliğiyle gerçekleştirilen 16 Mart Katliamı, yalnızca devrimcilerin üniversitedeki varlığına yönelik bir saldırı değil aynı zamanda yükselen sınıf kavgasında yerini alacak devrimci gençlik hareketinde yaşanacak derlenişin önünü kesme girişimi olarak görülmelidir. 

Yıllarca üniversitelerin sosyalizm mücadelesiyle buluşmasının önünü kesmek için türlü saldırılar sermaye düzeni tarafından devreye sokulmuştur. Ancak buna rağmen üniversitelerin memleketin kurtuluş kavgasında oynayacağı rolün önemi silikleştirilememiştir. 

16 Mart Katliamı’nı gerçekleştirenler, sermaye düzeninin ihtiyaç duyduğu dönüşümü hayata geçirmek için 12 Eylül Amerikancı faşist darbesini yapanlar ve memleketi bugünkü karanlığa sürükleyenlerdir. NATO mühimmatları ve kontrgerilla eliyle gerçekleştirilen bu katliam sermaye düzeninin, emperyalizmin gerçek yüzünü ortaya koymuştur. Bugün memleketi karanlıktan aydınlığa çıkarmanın da 16 Mart’ın hesabını sormanın yolu da emperyalizmle, her türlü gericilikle, düzenin kendisi ve tüm değerleriyle kavgadan geçmektedir. 

Bütün bunlarla beraber, solun memlekette ve üniversitelerde yeniden ayağa kalkmasının zamanı gelmiştir! 

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği olarak, emperyalizme, gericiliğe ve sermaye düzenine karşı mücadeleyi daha da yükselteceğimizi ilan eder; üniversiteli gençliği memleketi aydınlığa çıkarmak için bu kavgaya güç vermeye çağırırız. 

16 Mart’ı unutmayacağız! Aydınlık bir memleketi kendi ellerimizle kuracağız!

TKH Gençliği

16.03.2022

To Top