Basın Açıklamaları

GENÇLİĞİN AKLIYLA DALGA GEÇEMEZSİNİZ!

BARINMA GİBİ TEMEL HAKLARIMIZI DAHİ GASP EDEN BU DÜZENE KARŞI MÜCADELEYE!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı basın toplantısında yurt sorununa ve ev kiralarındaki artışa tepki gösterilmesine “Abartılacak bir şey yok, Türkiye’de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Gayet lüks yurtlar yaptık.” yanıtını verdi.

 
Yurt yerleştirme sonuçlarında yedek sıralamalarının on binleri bulduğu, havalandırmasız bir odanın dahi 900 TL’ye kiralandığı, gençliğin ya özel yurtlara ya da tarikat ve cemaat yurtlarına itildiği gerçeği karşısında “abartılacak bir şey yok” diyen AKP iktidarı, gençliğin sorunlarıyla değil sermayenin cebini doldurmasıyla ilgilendiğini açıkça ifade etmiştir.
Bugün devlet yurtlarının kapasitesi yetersizdir; KYK yurtları öğrencilerin yalnızca 18’inin barınma ihtiyacını karşılayabilmektedir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, gençliğin barınma sorununa çözüm bulunmaması AKP iktidarının bir tercihidir!


80 sonrası yaşanan neo-liberal dönüşümlerle sermaye düzeni en temel insani hakları dahi sektör haline getirmiş; sermayenin temsilcisi AKP ise piyasalaşmayı derinleştirmiştir. 


Gençlik okumak için KYK kredisine mahkûm edilip, hayata borçlu başlatılmış, barınmak için ya fahiş fiyatlı özel yurtlar ya da eve çıkmak gençliğe çözüm olarak gösterilmiş; bunları karşılayacak durumu olmayan emekçi çocuklarıysa gerici tarikat ve cemaatlerin yurtlarında kalmaya mahkûm edilmiştir. Piyasacılık, gençliği temel haklarından mahrum ederken gericiliği işte böyle beslemektedir!


Gençliğin barınma sorununun çözümü tüm özel yurtların devletleştirilmesinden geçmektedir. Eğitimin, sağlığın, barınmanın, ulaşımın, en temel insani hakların ücretsiz olacağı, gelecek kaygısının yaşanmadığı, işsizliğin yasak olduğu bir ülke ise sosyalizmle mümkündür! 
Bugün barınma ihtiyacını karşılayamayacağı için okulu dondurmayı düşünen binlerce genç varken, utanmadan “Lüks yurtlar yaptık.” diyen AKP gençliğin aklıyla dalga geçmektedir. Gençlik ise aklıyla dalga geçen, geleceksizlik sorununu derinleştiren, işsizlik ve borçlanma yaratan bu düzene ve temsilcisi AKP iktidarına karşı mücadelesini yükseltmelidir. 


En temel haklarımızı dahi gasp eden bu piyasacı düzene ve onun temsilcilerine karşı insanca yaşam için Sosyalist Türkiye mücadelesini yükseltelim!

TKH Gençliği

To Top