Basın Açıklamaları

Gençliğin masallara karnı tok!

AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Açılışı vesilesiyle yaptığı konuşmada üniversitelerin sayısının arttığını, eğitime ayrılan bütçenin yükseltildiğini, ücretsiz kitaplar verildiğini, öğrencilere destek olunduğunu ve yurt sayılarının fazlalaştığını söyledi.

İktidara geldiği günden beri üniversitelerdeki gerici dönüşümün baş mimarı AKP iktidarı, her yıl yurtlara yapılan zamları, yurtların sayısının yetersizliğini, yemekhanelere gelen zamları, iş cinayetinde ölen üniversite öğrencilerini, eğitim masraflarını, üniversite mezunu işsizleri, haksız yere işten çıkartılan akademisyenleri neden dile getirmiyor?

Tayyip Erdoğan demagoji yapmaktadır. İktidarda oldukları süre içerisinde açtıkları üniversiteler işsizliği perdelemenin ötesine geçmemiştir. Okulların kalitesi düşürülmüştür. Nitelikli eğitim yerini çoktan terk etmiştir. Her sene burslara yapılan zamlardan önce yemekhanelere, yurtlara zamlar yapılmaktadır. Öğrenci bursuna yapılan zamlar, öncesinde öğrencinin cebinden alınmıştır.

Her türlü tarikata, cemaate yapılan yardımlar ile gericiliğin önü açılmıştır. Kredi Yurtlar Kurumu gerici vakıflara maddi yardım sağlamıştır.

Rektör atamalarında kriterleri çok yukarıda tuttuğundan bahseden Erdoğan insanları aldatmaya çalışmaktadır. Seçili rektörlerin karşısına yapılan atamalar tamamıyla siyasi tercihlerdir.

Eğitimde piyasalaşmanın önünü açan iktidar bugün Vakıf üniversitelerine mesele sadece ticaret değil demektedir. Niteliğin düştüğüne dair yapılan bu eleştiri ise AKP’nin kendi politikalarıyla çelişmektedir. Piyasaya açılan her şey olduğu gibi üniversiteler de niteliksizleşmiştir. Üniversite eğitimi eşit, bilimsel ve ücretsiz olmalıdır.

Geçmiş yıllarda üniversite sorularını öğrencilere çalıp servis eden iktidar bugün öğrencilere her türlü desteği sağladığını söylüyor.

Erdoğan’ın masallarına karnımız tok!

Eğitimde yaptığınız tüm değişimlere, müdahalelere rağmen yeni bir kuşak yetişmektedir ve yalanlarınıza karşı gerçekleri söyleme devam edecektir.

Üniversite öğrencileri bu yalanlara karşı mücadeleyi yükseltmelidir!

TKH Gençliği
18.09.2019
To Top