0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Gençlik size boyun eğmeyecek!
Gençlik size boyun eğmeyecek!

Sıkıyönetim genelgesi korkunun ifadesidir!İçişleri Bakanlığının valiliklere yolladığı “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” konulu genelge, sermaye düzeninin ve AKP iktidarının gençlikten korkusunun ürünü olarak oluşmuştur. Valiliklere yollanana genelgede, üniversitelerde yürütülen siyasal çalışmalara izin verilmemesi, barınma sorununun duyurulmasına ve bu soruna tepki gösterilmesine karşı önlem alınması, üniversite öğrencilerine yönelik paneller düzenlenmesine, üniversite ve yurtlarda bulunan x-ray cihazları ve kameraların artırılmasına, üniversitelerde faaliyet yürüten kulüp, topluluk ve kadın kulüplerinin izlenmesine kadar geniş kararlar yer almaktadır.


Üniversitelere yönelik çıkarılan bu sıkıyönetim genelgesi ile amaçlanan, gençliğin hak arayışının önüne geçmek ve ekonomik krizin faturasının gençliğe kesilmesine karşı ses çıkmasını engellemektir. AKP iktidarı ve sermaye düzeni, yarattığı krizin faturasını her fırsatta gençliğe ve emekçilere kesmeye çalıştığı gibi aynı zamanda buna tepki gösteren kesimleri de bastırmaya çalışmakta ve bir istibdat rejimi yaratmaktadır.
Geçtiğimiz yıl ekonomik krizin derinleşmesi ve piyasacı anlayışın yaklaşımlarından dolayı barınma sorunuyla karşı karşıya kalan öğrenciler, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden sonra yaşam haklarını savunmak için mücadele eden kadınlar, parasız ve eşit eğitim talebini ifade eden üniversiteli gençlik bu genelgeyle hedef tahtasına oturtulmaktadır fakat bu çaba boşunadır!
Gençliğin ve ülkemizin ilerici birikimini bu hamlelerle baskılayabilecek ve susturabileceklerini düşünenler büyük bir yanılgı içerisindedir. Üniversiteli gençlik, haklarını savunmaktan, inanca bir yaşam talebini yükseltmekten, geleceksizlik, işsizlik, borç ve yoksulluk yaratan bu sömürü düzeninden kurtulmak için mücadele etmekten asla vazgeçmeyecektir!
Başta barınma sorunu olmak üzere, çözüm diye ortaya koyulan reçete ise sivil toplum etiketiyle faaliyetlerinin önü açılan tarikat ve cemaatler olmuştur! Gençliği sindirme ve tahakküm kurma yolunda AKP, gericilikte vites arttırmakta kararlıysa unutulmamalıdır ki gençlik de gericiliğin kökünü kazıma kararlılığından bir adım dahi geri atmayacaktır.
Tüm bu sürecin sorumlusu sermaye düzeni ve AKP iktidarıdır!
Gençliğe barınacak yurt veremeyen, iş talebini “Her üniversite mezunu iş bulmak zorunda değil.” diyerek yanıtlayan, ülkemizi tarikatlar yuvasına döndürerek gençliği tarikatlar eliyle katledenler hesap vermelidir!
Üniversiteli gençlik, sıkıyönetim genelgesine itibar etmeyecek ve insanca yaşam mücadelesini daha da büyütecektir.
TKH Gençliği
14.08.2022

WhatsApp