Basın Açıklamaları

Gericiliği üniversitelerden sileceğiz!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl ataması yapılan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Genel Sekreterlik görevine İncirliova Belediye Başkanı’nın Yardımcısı Baki Aslantaş’ı getirmişti. Bugün ise üniversitenin Genel Sekreter yardımcısı Baki Arslantaş’ın Nakşibendi tarikatına bağlı bir şeyhin elini öperken ve tarikatın dergahında zikir çekerken görüntüleri medyaya yansımıştır.

Bu görüntüler münferit veya üniversitelerdeki gericiliğin basit birer ifadesi değildir. Çünkü bunun çok daha ötesine geçerek tıpkı 2. Cumhuiyet rejimi gibi üniversitelerimizin de yapısal karakteri dinselleşme olmuştur.

İlerici, yurtsever, sosyalist akademisyenler KHK torbasına doldurularak ihraç edilmiştir. OHAL dönemini yandaş rektörleri atamak için kullanan AKP iktidarı ektiği ekinlerin hasadını bugün toplamaktadır.

Gerici uygulamalar bir bir işleme konulmakta, faşişt ve gerici örgütlenmeler üniversitelerimizde kol gezmekte, ilericilik adına ne varsa yasaklanmakta ve tarikat-cemaatlere “yürü ya kulum!” denilmektedir.

Memleketimize ve memleketten bağımsız olmayan üniversitelere piyasacılık ve gericilik adım adım girmiş, sonucunda bugünkü gerici düzen karşımıza çıkmıştır.

Üniversiteli gençlik, bu gerici sermaye düzeninin son bulması, insanca bir yaşam, eşitlikçi bir düzenin adı Sosyalist Türkiye için örgütlü mücadeleyi yükseltmelidir!

Üniversitelerimizi gericiliğe teslim etmeyeceğimiz, tüm gerici adımlar karşısında duracağımız bilinmelidir.

Gericiliğe ve onun hamisi sermayeye karşı tüm gençliği Türkiye Komünist Hareketi Gençliği saflarına, mücadeleye çağırıyoruz!

TKH Gençliği 

18.01.2020

 

To Top