0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Gezi Direnişi eşitliktir, özgürlüktür, laikliktir, tam bağımsız Türkiye’dir!
Gezi Direnişi eşitliktir, özgürlüktür, laikliktir, tam bağımsız Türkiye’dir!

2013 yılında Türkiye’nin dört bir yanında on milyonlarca insanın sokaklara çıkarak gerici sermaye iktidarına karşı tepkisini ortaya koyduğu Gezi Direnişi’nin onuncu yılındayız.

Gezi direnişinde yükseltilen sesin sonuna kadar haklı ve meşru olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Seçimlerde ortaya çıkan tablo gerici, faşist, karşı devrimci AKP iktidarına ve sermaye düzenine karşı emekçilerin örgütlü mücadelesinin ne kadar önemli ve güncel olduğu göstermektedir.

Gezi direnişinin eşitlik, özgürlük, laiklik ve tam bağımsız Türkiye arayışı nihayete ermedi.

Gezi direnişinin arkasında vesayet odakları ve darbe arayanların kendilerinin nasıl bir vesayet rejimi kurdukları gün gibi ortadadır. FETÖ’yle birlikte iktidara gelenler ve FETÖ’nün yargıyı ele geçirmesine omuz verenler, bugün yargıyı kendi vesayet rejimlerini kurmak için kullanmaktalar. Kimseyi kandıramazsınız, Gezi’ye kara çalınmasına karnımız tok.

Çünkü Gezi, istibdat rejimine karşı yurtseverlerin, ilericilerin ve Cumhuriyetçilerin ayağa kalkışıdır. Gezi’nin arkasında halk iradesi vardır.

Gezi direnişini sandık siyasetine gömerek, düzen muhalefetine yedeklemeye çalışanlar muradına eremedi… Direnişteki milyonları aritmetik siyaset aracılığıyla bugün sağ siyasete mecbur bırakanlar ancak ve ancak Gezi’nin mezar kazıcıları olabilir. Bırakın sandığa gömülen onların hesapları olsun, bu memleket de bu mücadele de bizimdir!

Yetmez ama evetçi, Gezi’yi siyasal alanın dışına çekmek ve milyonlarca emekçinin düzene karşı mücadelesini liberalizme teslim etmek isteyen zihniyet de amacına ulaşamadı. Yetmez ama evetçisinden, liberalinden, AB’cisinden, ABD’cisinden, foncusundan Gezici çıkmaz. Çünkü Gezi direnişi ülkenin bağımsızlığı ve kurtuluşu için atılmış büyük bir sol çıkıştır ve siyasal bir adımdır.

Bu adım bir kere daha ileriye doğru atılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına gericilik, emperyalizm işbirlikçiliği ve istibdat rejimi değil, Gezi direnişinin ruhu, eşitlik, özgürlük, laiklik ve tam bağımsızlık damga vuracaktır.

WhatsApp