Basın Açıklamaları

Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri Krizin Faturasını Ödemeyecek! Zam Geri Çekilsin!

Hacettepe Üniversitesi, öğrenciler ara tatildeyken yemekhane ücretlerine %50 oranında zam yaptı. Üniversite yönetiminden yapılan açıklamada son 3 yılın bileşke enflasyonunun %74.41 oranında olduğu ve buna dayanarak da zam yapılmasının zorunlu olduğu söylendi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin faturasının üniversiteli gençliğe kesilmesi anlamına gelen bu uygulama, bu düzenin gençliğe reva gördüğü yaşamı gözler önüne sermektedir.

Kapitalizmin yaşadığı krizin faturası AKP iktidarı tarafından emekçilere ve emekçilerin çocuklarına kesilmektedir. Her fırsatta aynı gemideyiz vurgusu yapan sermaye düzeni ve temsilcisi AKP iktidarı kendi gemisini yürütmek için tüm toplumu yoksulluğa sürüklemektedir.

Üniversiteli gençlik okumak için çalışmak zorunda kalmaktadır. Bugün yapılan zamlar artık gençliğin beslenme hakkının dahi gasp edilmesi anlamına gelmektedir.

Ne ülkemiz ne de bizler bu yoksulluğa, zamlara, krizin faturasını ödemeye mecbur değiliz.

Bu süreci derinleştiren bir diğer faktör de eğitimin bir sektör haline gelmesidir. Eğitim, ulaşımından, barınmasına, beslenmesinden, ders materyallerine kadar her süreciyle ücretsiz olmalıdır.

Üniversiteler ticarethane, öğrenciler müşteri değildir!

İstanbul Üniversitesi’nde yapılan yemekhane zamları sonrası yaşanan süreç unutulmamalı, Hacettepe Üniversitesi bu süreçten ders çıkartmalıdır!

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olarak yemekhane zammını kabul etmeyeceğimizi ve hakkımız olanı savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz!

Yapılan zam geri çekilmelidir!

Hacettepe Üniversitesi TKH Gençliği

30.01.2022

To Top