Basın Açıklamaları

Haziran Direnişi halkın öfkesi, toplumun vicdanıdır! Akın var güneşe akın, aydınlık Türkiye yakın!

Bundan 9 yıl önce Türkiye’de emekçilerin büyük ayağa kalkışı anlamına gelen Haziran Direnişi’ni selamlıyoruz.

Direniş sırasında AKP’nin saldırıları ile yaşamını yitiren gençleri ve emekçi kardeşlerimizi saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

AKP’nin yargı sopasını kullanarak intikam için ceza verdiği Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’a dayanışma duygularımızı bir kere daha iletiyoruz.

AKP iktidarı Haziran Direnişi’nin kendisinde yarattığı korkuyu üzerinden atamamıştır. Ülkeyi satan, emperyalistlere peşkeş çeken, dinselleşme ve gericiliğin gazına basan bu iktidar dibe battıkça Gezi Direnişi’ni lekelemeye çalışarak işin içinden çıkmaya çalışıyor.

Oysaki Gezi direnişi bir halk direnişidir. Ülkenin genelinde on milyonun üzerinde insanın katıldığı, AKP iktidarını ve dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ı istifaya davet eden barışçıl bir eylem sürecidir. AKP’nin Gezi’yi lekeleme çabaları o yüzden tutmaz.

Gezi direnişi büyük bir aydınlanmacı çıkıştır. Gezi’de ayağa kalkan kitleler eşit ve özgür bir yaşam için, baskıya, zulme ve gericiliğe karşı ayağa kalkmışlardır. O açıdan Gezi bugün de günceldir. Türkiye’de laiklik mücadelesi yükseltilmelidir.

Gezi direnişi padişahlık özentilerine, tek adam yönetimi arayışlarına karşı cumhuriyetçi bir çıkıştır. 2013 Haziranı’nda bu topraklarda ayağa kalkan kitleler ülkenin tasfiyesine dur demek istediler ve sonuna kadar haklıydılar. Başkanlık sisteminin kurulması ve yeni rejimin ilanı Türkiye’de cumhuriyete dair ne varsa onun tasfiyesinden başka bir şey değildir. O yüzden yeni bir cumhuriyet mücadelesi meşru ve önemlidir. Gezi direnişinin ruhu bu açıdan günceldir.

Haziran Direnişi’ni oraya buraya çekiştiremezsiniz. Liberaller istedikleri kadar üzerinde tepinseler de, Gezi sol bir direniştir. Flamasız Gezi isteyen liberallerin renksiz tekdüzeliğine inat, başta Taksim olmak üzere tüm ülke sathında solun kızıl rengi Haziran Direnişi’ne çalmıştır. Bugün ülkemizdeki sol emeğin, laikliğin, bağımsızlığın ve sosyalizmin temsilcisidir. Gezi ruhu bugün Türkiye’de sosyalist solun mücadelesinde bir kere daha ayağa kalkmaktadır. 

Emekçi halkımızın AKP’ye ve bu memleketi satanlara tepkisi dinmemiştir.

Ülkeyi batağa sürükleyeceksin, krizin faturasını emekçilere keseceksin sonra da halkın direnişini lekelemeye çalışacaksın. Yok öyle yağma!

Emperyalistlerle açık, gizli her türlü anlaşmayı yapıp memleketi satacaksın, sonra halk sana karşı ayaklanınca direnişi emperyalizm işbirlikçiliği ile kirletmeye çalışacaksın. Bu yalana halkın karnı tok!

Dini siyasete alet edeceksin, topluma dinselleşmeyi dayatacaksın, konserleri, festivalleri yasaklayacaksın sonra bir de özgürlüklerden bahsedeceksin. Halkımızın bu yalanlara karnı toktur.

Haziran Direnişi halkın öfkesi, toplumun vicdanı, aydınlık günlerin ufuk çizgisidir.

Akın var güneşe akın, aydınlık Türkiye yakın!

To Top