Basın Açıklamaları

HERKESE ÜCRETSİZ AŞI

Dünya üzerinde etkinlikleri ve güvenilirlikleri bilimsel olarak kanıtlanmış aşıların, salgının kontrol altına alınması amacıyla tedarik edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Şu ana kadar Çin’den tedarik edileceği söylenen aşının Türkiye’de en fazla 25 milyon kişinin aşılanmasına yeteceği ve bu şekilde yapılan bir aşılamanın toplumsal bağışıklığı sağlamayacağı açıktır. Bunun için ülkemizde en az 50 milyon kişinin aşılanması gerektiği bilimsel bir gerçektir.

Dünya üzerinde bir dizi ülke ihtiyaçlarının üzerinde aşı siparişi verirken AKP iktidarının bugüne kadar neden beklediği ve neyin hesabını yaptığı sorgulanmalıdır. 

Hiçbir hesap yapmadan Türkiye’de aşılanması gereken nüfusa karşılık gelen miktarda aşı ivedilikle tedarik edilmeli ve herkese ücretsiz aşı uygulamasına geçilmelidir. Aşının açık bir şekilde satışı kesin olarak yasak olmalı, karaborsacılık faaliyetinin üzerine kararlılıkla gidilmelidir.

Zenginlerin ve AKP yandaşların aşıya ulaştığı ve yaptırmaya başladığı söylentilerinin ayyuka çıktığı bir dönemde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı firmaları ile Türkiye sermayesi arasında arabuluculuk yapmayı derhal bırakmalıdır!

AKP’nin ücretsiz maske dağıtma ve sonrasında satışına geçişi konusundaki beceriksizliği ve işgüzarlığı düşünüldüğünde aşı konusunda da benzeri bir durumla karşılaşmamak işten bile değildir.

Yaygın ve herkesi aşılamayı hedefleyen aşılama kampanyası için ülkedeki tüm sağlık emekçilerinin parçası olduğu bir seferberlik başlatılmalı, kampanya bir ay içerisinde tamamlanmalıdır.

Aşı üretiminde dışa bağımlılığı sona erdirmek için kapatılan Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü yeniden açılmalı, yerli aşının üretimi için toplumsal bir seferberliğe girişilerek aşının insan deneyleri için şimdiden bir hazırlık yapılmalı ve gönüllü yazılmasına hemen başlanmalıdır.

Türkiye’de salgınla mücadele için atılması gereken en önemli adım, aşılama başlasa dahi salgına karşı önlemlerin gevşetilmemesidir. AKP iktidarının ülkemize yetmeyecek sayıda aşıyı uygulamaya başlaması ile birlikte bu durumu bir şova çevirmesi, salgın önlemlerini patronların lehine gevşetmesi olasılık dahilindedir.

Dolayısıyla halkımız salgına karşı mücadeleyi gevşetmemeli, aynı zamanda sermayenin çıkarlarına ve AKP iktidarının gerici, piyasacı uygulamalarına karşı bir mücadele vermesi gerektiğini asla aklından çıkarmamalıdır.

To Top