Basın Açıklamaları

İşçi sınıfının yanıtı 1 Mayıs’ta olacak!

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan “reform paketi” emeğe dönük büyük bir saldırı programı olarak bugün açıklanmıştır. Reform ve yapısal dönüşüm gibi süslü kelimelerle kamuoyuna açıklanan yol haritası patronlara yeni kaynak aktarımından ve krizin bedelini emekçilere ödetme çabasından başka bir şey değildir.

Tıpkı İşsizlik Fonu’nda olduğu gibi Bireysel Emeklilik Fonu ile de sermaye sınıfına kaynak yaratma derdinde olan AKP, şimdi Kıdem Tazminatı Fonu ile Bireysel Emeklilik Fonu’nu birleştireceğini ilan ederek Kıdem Tazminatı’nın kaldırılacağının işaretini vermiştir. Emekçilerin en önemli kazanımlarından olan Kıdem Tazminatı hakkı gasp edilirken, krizi fırsata çeviren iktidar faturanın yükünü emekçilere çıkarmaktadır.

31 Mart yerel seçim sonuçlarını tanımamak için polis devleti uygulamalarına başvuran ve seçimlerin iptali için “sahte suç unsuru” yaratmaya çalışan AKP, sonuçları tanımayarak giriştiği operasyona ülkemizi kilitlerken emekçilere ve emeğe dönük büyük bir saldırı programını da örgütlemektedir.

İşçiler ve emekçiler AKP’nin Kıdem Tazminatı hakkını kaldırma girişimine karşı sesini yükseltmeli, gücünü birleştirmelidir. AKP’nin seçim sonuçlarına yönelik operasyonuna ve emeğe dönük saldırısına karşı 1 Mayıs’ta gücünü göstermelidir!

Türkiye Komünist Hareketi
Genel Merkez

To Top